ŠTRASBURG. Poslanci z rôznych politických skupín túto dohodu označili za opatrenie, ktoré prinesie slabý úžitok.
Dnešným uznesením poslanci EP vyjadrili pochybnosti o potrebe takejto dohody mimo existujúceho systému EÚ. Dohoda by sa mala podľa europoslancov zamerať na podporu rastu, nielen na presadzovanie úsporných opatrení.
Pred hlasovaním o uznesení požiadali o slovo predstavitelia politických skupín v EP, pričom väčšina z nich sa zhodla na tom, že plánovaná medzinárodná dohoda je zbytočná, či dokonca nebezpečná.
"Táto dohoda nie je našou prvou voľbou pristupovania k problému. Musíme sa vyhnúť rozdeleniu EÚ a zaručiť práva všetkých inštitúcií únie," poukázal nemecký poslanec Elmar Brok z tábora ľudovcov. Taliansky poslanec zo skupiny socialistov Roberto Gualtieri zas poukázal, že ešte ani dobre nezaschol atrament na nedávno prijatom balíčku šiestich legislatívnych opatrení (six-pack) a niektoré európske štáty už chcú túto legislatívu prostredníctvom medzivládneho systému.
"Táto medzivládna dohoda je veľmi nebezpečným pokusom. Musíme obmedziť jej pôsobnosť na minimum," povedal predseda Aliancie liberálov v EP Guy Verhofstadt. Bývalý belgický premiér a známy podporovateľ federalizácie Európy dodal, že znenie chystanej dohody musí byť začlenené do existujúcich zmlúv EÚ a to najneskôr do piatich rokov.
"Táto medzinárodná dohoda je úplne nanič. Nepotrebujeme ju!" uviedol nemecký zástupca parlamentnej Skupiny zelených - Európskej slobodnej aliancie Daniel Cohn Bendit. Zdôraznil, že toto nie je odpoveď na krízu, lebo o tejto dohode nie sú presvedčené ani finančné trhy, ktoré očakávajú koherentnú hospodársku politiku.
Kritický názor predstavili aj Európski konzervatívci a reformisti (ECR) prostredníctvom svojho britského poslanca Martina Callanana. Ten o medzivládnej zmluve povedal, že nerieši súčasné problémy, ale iba odvádza pozornosť a prostriedky od skutočných riešení krízy. Riešením je podľa neho odstránenie vysokých dlhov v krajinách EÚ, prostredníctvom reforiem a aj devalvácie.
"Vediete krajiny do depresie, len aby ste zachránili projekt eura. Predovšetkým južné krajiny sa musia zbaviť eura a devalvovať," zdôraznil najznámejší kritik politiky EÚ z radov poslancov, britský predstaviteľ skupiny Európa slobody a demokracie (EFD) Nigel Farrage. Podľa neho úsporné opatrenia samé o sebe, tak ako navrhujú európski lídri, nebudú nikdy fungovať.
Dnešné uznesenie EP prijaté pomerom hlasov 521:124:50 (za/proti/zdržalo sa) vyjadruje pochybnosti o potrebe akejkoľvek novej medzivládnej dohody v tejto oblasti, najmä vzhľadom na to, že jej hlavné ciele by bolo podľa europoslancov možné lepšie a efektívnejšie dosiahnuť pomocou už vyskúšaného a osvedčeného postupu.