BRATISLAVA. Maďari sa boja zmrazenia svojich osobných účtov v bankách. Zo strachu pred možným bankrotom krajiny a následným znárodnením ich účtov na možnú záchranu krajiny si ľudia vyberajú z maďarských bánk peniaze a presúvajú ich na Slovensko a do Rakúska.
Zvýšený záujem o zakladanie účtov už zaregistrovali prakticky všetky naše banky. VÚB banka to využila a preto od dnes ponúka termínované vklady vo forintoch.
„Maďarských občanov vedú k týmto krokom aj obavy pred znehodnotením ich úspor," tvrdí hlavný analytik VÚB banky Zdenko Štefanides. Neistota podľa neho vyplývajú z aktuálnych politických a hospodárskych udalostí v krajine.
Banky chcú zarobiť na zlej Orbínovej politike, píše Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Forint posilnie
Napriek tomu, že forint zaznamenáva voči euru svoje historické minimá, očakáva sa, že v blízkom období dôjde k jeho posilneniu.
„Maďari preto nemusia v nevyhnutných prípadoch vymieňať forinty za cudziu menu, ale môžu využiť na sporenie bankové produkty vedené vo forintoch,“ tvrdí Štefanides.
Lenka Bónová z oddelenia Depozitných produktov VÚB banky tvrdí, že ak sa napríklad klient rozhodne zriadiť si termínovaný vklad s ročnou viazanosťou a vloží naň 1,5 milióna forintov, teda v prepočte asi 5-tisíc eur, dostane úrok 3,25 percenta.
Navyše tým, že si môže klient otvoriť účet priamo vo forintoch a nemusí si ich vymieňať za iné meny napríklad eurá, vyhne sa možnej kurzovej strate v budúcnosti. Forint je v súčasnosti slabý, ale očakáva sa jeho posilnenie.
Zvýšený záujem registruje aj Tatra banka. "Je hlavne v niektorých regiónoch južného Slovenska," tvrdí hovorca banky Boris Gandel. Maďari si tam otvárajú účty zatiaľ len v eurách. "O prípadnom rozšírení portfólia o akékoľvek iné meny, teda aj o forinty, budeme včas informovať," dodal Gandel. Rovnako reagovala aj UniCredit Bank.
OTP Banka tvrdí, že Maďari vyhľadávajú ich pobočky hlavne na juhu Slovenska.
"Majú záujem o termínované vklady a bežné účty vo forintoch a eurách," potvrdila hovorkyňa banky Zuzana Krenyitzká. Pri minimálnom vklade 50-tisíc forintov (170 eur) a viazanosti na rok im banka ponúka úrokovú sadzbu tri percenta.
Slovenská sporiteľňa priznáva, že na pobočkách v blízkosti maďarských hraníc denne obslúžia niekoľko maďarských klientov.
Nutná záchrana
Maďarsko sa ocitlo v ťažkej situácii. Nutne potrebuje peniaze na splácanie dlhu a chod verejného sektora. Podľa analytikov preto krajinu môže zachrániť len pôžička od Medzinárodného menového fondu.
Ľudia sa obávajú, že ak sa premiér Viktor Orbán s fondom nedohodne, siahne nielen na devízové rezervy centrálnej banky, ale aj na súkromné účty občanov. Ešte začiatkom mesiaca ľudí upokojoval, že nič také jeho kabinet neplánuje.
Orbán si však dobre uvedomuje, že ak peniaze nedostane, krajine zrejme hrozí bankrot. Ešte pred týždňom Budapešť dostala ultimátum od Európskej komisie, že ak nezmení tri sporné ústavné zákony, tak skončí pred najvyšším súdom únie a peniaze neuvidí.
Brusel od maďarského kabinetu požaduje opätovnú nezávislosť centrálnej banky. Problém vidí aj v zmenách zákonov, ktoré môžu donútiť k predčasnému odchodu do dôchodku sudcov, ktorí nie vždy súhlasili s rozhodnutiami vlády. Brusel kritizuje aj zákon, ktorý oslabuje úrad ombudsmana pre ochranu osobných údajov.
Včera v Bruseli maďarský premiér ubezpečoval predsedu Európskej komisie José Barrosa, že je ochotný ustúpiť.
"Som absolútne pripravený otvorene diskutovať o všetkých otázkach, bez ohľadu na to, aké ťažké sú tieto problémy, vyvodiť závery a nájsť spoločnú dohodu, " vyhlásil včera Orbán pred schôdzkou.
Maďarský forint na Orbánove slová reagoval posilnením na 295 forintov za euro. K posilneniu prispelo aj rozhodnutie menového výboru centrálnej banky, ktorý včera prekvapujúco ponechal úrokovú sadzbu bez zmeny. Očakávalo sa jej zvýšenie aspoň o jeden percentuálny bod na osem percent.
Maďari naposledy zvýšili sadzby tesne pred Vianocami, kedy základný úrok posunuli o pol percentuálneho bodu na rovných sedem percent. Tak vysoko boli sadzby v Maďarsku naposledy za finančnej krízy v roku 2009.
V eurozóne je pritom základná úroková sadzba na historickom minime jedného percenta a je možné, že kvôli relatívne nízkej inflácii Európska centrálna banka úroky ešte zníži.
Orbánov kabinet by najneskôr v apríli chcel dosiahnuť s Bruselom a Medzinárodným menovým fondom dohodu o "záchrannej sieti", ktorá by jej mala pomôcť vyhnúť sa bankrotu. Záručný úver vo výške 17 až 20 miliárd eur by jej mal pomôcť brať si pôžičky na trhoch za nižšie úroky ako v súčasnosti.
Premiér ubezpečil Barrosa aj o tom, že krajina sa pripojí k zmluve Európskej únie o rozpočtových pravidlách.
Reagoval tak na hrozby Európskej únie, ktorá chcela uvaliť krajine sankcie, keďže už od roku 2004 prekračuje trojpercentný deficit.