ATÉNY. Tá je pritom kľúčovou podmienkou dohody o druhom balíčku finančnej pomoci Grécku.
Ministerstvo práce v Aténach oznámilo, že na dnes naplánované stretnutie sa uskutoční v priebehu tohto týždňa, presnejší termín ale neuviedlo.
Grécky premiér Lukas Papadimos podľa vlastných slov verí, že vyjednávania s predstaviteľmi tzv. Trojky - Európskej únie (EÚ), Medzinárodného menového fondu (MMF) a Európskej centrálnej banky (ECB) - uzavrie do konca tohto týždňa. Pripustil však, že niektoré "komplikované" body sa zatiaľ nepodarilo vyriešiť.
Grécke odborové zväzy, zamestnávatelia aj politické strany odmietajú návrhy medzinárodných veriteľov, aby znížili minimálnu mzdu, a tým aj náklady na prácu.
Inšpektori tiež tlačia na Atény, aby ešte viac zredukovali rozpočtové výdavky a zaviedli ďalšie reformy, ktoré by krajine pomohli stlačiť rozpočtový schodok tak, ako sa zaviazala v dohode o prvom úvere v hodnote 110 miliárd eur v roku 2010.
V opačnom prípade neposkytnú Grécku novú pôžičku vo výške 130 miliárd eur. Navrhli gréckej vláde, aby zoškrtala výdavky na armádu, zdravotníctvo, zatvorila nadbytočné štátne podniky a zredukovala tak počet zamestnancov v prebujnenom štátnom aparáte, zaviedla daňovú reformu, sprivatizovala fungujúce štátne firmy a pristúpila k liberalizácii chránených profesií.
Informovali o tom agentúry AP a DPA.