BRATISLAVA. Bez ohľadu na to, kto na Slovensku zostaví po marcových voľbách novú vládu, mal by presvedčiť Brusel, že vie, ako dostať deficit verejných financií pod tri percentá HDP do roku 2013. A potom ešte nižšie.
„Určite hrozí Slovensku sankcia, ak nová vláda do leta neprijme jasné opatrenia,“ potvrdil včera štátny tajomník ministerstva financií Vladimír Tvaroška.
Sankcia je vo výške 0,2 percenta HDP, čo je okolo 150 miliónov eur. Bola by len o niečo nižšia, než malo štátu vlani priniesť navyše zvýšenie DPH z 19 na 20 percent.
Kontrola príde v lete
Pred úlohou dostať deficit pod tri percentá stojí väčšina krajín Európskej únie. Belgicko, Taliansko či Poľsko ju majú splniť už v tomto roku.
Rokom 2013 sa šetrenie pre nás nekončí, deficit musíme postupne znížiť pod 0,5 percenta HDP, teda vyrovnane hospodáriť.
Brusel má pritom na mysli takzvaný štrukturálny deficit, ktorý je očistený o cyklické a o jednorazové vplyvy. Odráža teda to, ako vláda míňa či šetrí. Vlani dosiahol tento ukazovateľ asi štyri percentá, pričom celkový deficit bol 4,6 percenta.
„Zmluva núti členské krajiny, aby toto zlaté pravidlo, ktoré má zamedziť rýchlemu zadlžovaniu, bolo premietnuté do národných legislatív,“ povedal zástupca Slovenska v eurovale Martin Bruncko. Slovensko má však už ústavný zákon o dlhovej brzde.
Žiadajú rozumné škrty
Lenže európski lídri sa na pondelkovom summite dohodli, že nechcú hocijaké škrty. Ozdravné balíčky majú pomôcť krajinám obnoviť ich hospodársky rast a podporiť zamestnanosť, najmä u mladých ľudí.
Slovensko by podľa ekonóma Tatra banky Juraja Valachyho malo zmeniť štruktúru výdavkov a príjmov rozpočtu a pokračovať v reformách.