BRATISLAVA. Kým sa európski lídri pokúšajú doriešiť Grécko a z vety, že krajina je len krok od dohody so súkromnými veriteľmi, sa pomaly stáva fráza, s bankrotom bojuje Portugalsko.
Portugalské problémy
Fakty
-
Portugalská ekonomika klesne v tomto roku podľa odhadu MMF o tri percentá.
Jeho dlh narastie v tomto roku na 100 percent HDP, v roku 2008 bol „len“ 68 percent.
Tlak investorov silnie
Portugalská ekonomika už dlhšie nedokáže konkurovať iným štátom a v recesii podľa viacerých odhadov zostane aj v tomto roku. Podobne ako Grécko.
„Nadmerné zadlženie verejného sektora a problémové banky tiež prispeli nemalým dielom,“ hovorí analytička Next Finance Markéta Šichtařová.
Po tom, čo agentúra S&P poslala ratingovú známku Portugalska do špekulatívneho pásma, sa ozvali aj investori. Myslia si, že Portugalsko ide gréckou cestou a preto sa ešte rýchlejšie zbavujú jeho dlhopisov.
Ich úročenie rastie na rekordné úrovne. Pri dvojročných dlhopisoch stúplo už na 20,8 percenta a je vyššie ako pri desaťročných, ktoré sa dostalo už na 17,3 percenta.
Ďalšia pomoc?
Znamená to dve veci. Vláda v Lisabone, ktorá čerpá pomoc z eurovalu, si za prijateľné úroky nepožičia od dlhopisových investorov ani v budúcom roku. Bude preto zrejme potrebovať druhý balík pomoci.
Po druhé, z krátkodobých dlhopisov platí Portugalsko vyšší úrok ako z dlhodobých. Investori teda stavajú na to, že Portugalsko v najbližších rokoch zbankrotuje. Nemusí sa to, samozrejme, stať.
Stúpa však aj poistenie jeho dlhopisov proti riziku bankrotu krajiny. Podľa portálu patria.cz je na úrovni, na ktorej bolo pred pol rokom Grécko.
Známy ekonóm Nouriel Roubini predpokladá, že Grécko do roka odíde z eurozóny a neskôr ho bude nasledovať Portugalsko.