Aktivisti chcú v sobotu vyzvať vládu, aby protipirátsku dohodu nepodpísala. Premiérka Radičová ju zatiaľ nekomentovala.
BRATISLAVA. V sobotu popoludní chcú proti prijatiu spornej Obchodnej dohody o boji proti falšovaniu (ACTA) protestovať tisícky ľudí. Protest „Zastavme ACTA“ má vyvolať verejnú diskusiu o protipirátskej dohode.
„Jej súčasné znenie je hrozbou pre budúcnosť internetu,“ povedal hlavný organizátor Martin Kukoľ. Demonštranti chcú preto politikov vyzvať, aby súčasnú podobu dohody nepodporili.
ACTA by mohla colníkom umožniť prehľadávať notebooky alebo prehrávače, či neobsahujú nelegálnu hudbu, alebo filmy. Okrem šikany na hraniciach hrozí zníženie dostupnosti generických liekov a multimediálnych prehrávačov.
Stovky až tisícky ľudí
Svoju účasť na proteste potvrdilo cez Facebook vyše šesťtisíc ľudí, no pre nepríjemné počasie Kukoľ očakáva stovky účastníkov. Starému Mestu organizátori nahlásili, že možno očakávať dva až šesťtisíc demonštrantov.
Protest organizuje skupina desiatich mladých ľudí, ich mená sú zverejnené na webe ZastavmeACTA.sk. Ako hovorí Kukoľ, spojil ich internet. Politické pozadie odmieta.
Okrem demonštrácií beží na slovenskom webe petícia proti podpisu dohody ACTA, dovedna ju podpísalo vyše šesť a pol tisíca ľudí.
Demonštrácia sa má uskutočniť na bratislavskom Námestí slobody, kde sídli Úrad vlády. Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) dohodu nekomentovala, o vyjadrenie ju SME požiadalo ešte v utorok.
Politici o ACTA pochybujú
Minulý týždeň proti ACTA demonštrovali tisíce Poliakov. Tamojší premiér Donald Tusk napokon pripustil o dohode diskusiu.
Pokiaľ sa potvrdia obavy, že ACTA potláča ľudské práva, Tusk prisľúbil, že ju nepredloží parlamentu na ratifikáciu. Poľsko ju už síce podpísalo, no bez súhlasu parlamentu neplatí.
Zo slovenských strán odmietol dohodu ACTA jednoznačne len Smer, ostatné strany ju spochybnili, no jej podporu zatiaľ jasne nevylúčili. Niektorí ich poslanci ju však odmietajú. Ide napríklad o Ľudovíta Kaníka z SDKÚ či Martina Poliačika z SaS.
Šéfka československej pobočky Medzinárodnej federácie fonografického priemyslu (IFPI) Petra Žikovská očakáva, že Slovensko dohodu po voľbách podpíše.
„Teraz je pred voľbami, nikto sa k tomu nechce jasne postaviť, no nakoniec sa to podpíše,“ myslí si. IFPI patrila medzi organizácie, ktoré protipirátsku dohodu pripravovali.
Hudobníci ju spochybnili
Žikovská uznala, že ACTA je napísaná veľmi zoširoka, čo vyvoláva obavy, no tvrdí, že pre protipirátsku dohodu sa nebudú musieť meniť zákony. „Samozrejme, vždy sa toho môže chytiť nejaký kreatívny úradník, ale to sa môže stať aj bez nej,“ dodala.
Žikovská zároveň aktuálne znenie dohody spochybňuje s tým, že jej tam chýbajú najkontroverznejšie časti, ktoré umožňovali regulovať web a priamo zasiahnuť proti pirátom. „Vznikol kompromis kompromisov, ktorý je o ničom,“ tvrdí.
Na otázku, prečo potom autorské organizácie tlačia na jej uzavretie, odpovedala: „Nie je dôvod ju nepodpísať, je to čistá formalita.“
Takéto tvrdenia odmieta organizátor slovenských protestov Kukoľ. „Je na pováženie, či začne šikana na hraniciach, no prečo by sme vôbec mali mať dokument, ktorý to umožní?“ pýta sa Kukoľ.
Dohodu môžeme zastaviť
Minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) má už na stole analýzu dohody, ktorú by mal predstaviť verejnosti začiatkom budúceho týždňa.
Slovensko patrí k piatim krajinám Európskej únie, ktoré ACTA zatiaľ nepodpísali, čas na to máme do mája 2013. Ak ju čo i len jedna krajina neprijme, nebude platiť nikde v únii.
Vláda však o nej bude hlasovať zrejme až po voľbách, Miškov ju len na budúci týždeň chce predložiť verejnosti na pripomienkovanie. To potrvá najmenej dva týždne.
Ľavicoví europoslanci sú proti
Našich europoslancov bombardujú e-maily o dohode ACTA.
BRUSEL. Protesty proti Obchodnej dohode o boji proti falšovaniu (ACTA), ktorá má chrániť duševné vlastníctvo cez hranice štátov, zaplavili mailové schránky aj slovenských europoslancov.
Hovoria, že dostávajú stovky e-mailov, v ktorých ich občania vyzývajú, aby dohodu zastavili, alebo sa sťažujú, že ju už prijali, hoci o nej bude Európsky parlament hlasovať až v lete.
Poslankyňa Monika Flašíková-Beňová za Smeru-SD hovorí, že v tomto neskorom štádiu sa už zrejme nezabráni tomu, aby bola dohoda schválená, no „ak verejnosť ešte pritvrdí, azda sa podarí presadiť zmeny“.
V europarlamente je podľa nej „veľmi vysoká pravdepodobnosť“, že druhá najsilnejšia frakcia socialistov ACTA nepodporí. Proti sa vyjadrovala aj tretia najsilnejšia frakcia liberálov, zelení a komunisti.
Poslanec Eduard Kukan za SDKÚ-DS hovorí, že v najsilnejšej frakcii ľudovcov o tom „ešte nediskutovali“ a nemajú stanovisko. Jeho kolega Peter Šťastný hovorí, že táto dohoda má slúžiť najmä na ochranu majetku a ochranných značiek Európskej únie.
Európska komisia tvrdí, že po prijatí dohody sa nebudú musieť meniť žiadne zákony. ACTA má podľa Bruselu najmä zabrániť falšovaniu tovaru, na ktorom únia prichádza asi o osem miliárd eur ročne. Dohodu už schválilo viacero krajín vrátane USA či Kanady.
Ela Rybárová