SME

Do Česka chodia tí najlepší študenti zo Slovenska

České vysoké školy každoročne opúšťajú desaťtisíce absolventov. Tisícky majú slovenské občianstvo.

Najviac prihlášok od slovenských záujemcov dostáva Masarykova univerzita v Brne.Najviac prihlášok od slovenských záujemcov dostáva Masarykova univerzita v Brne. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME - JÁN KROŠLÁK)

BRATISLAVA. České vysoké školy sú pre najlepších slovenských maturantov už dve desaťročia najlepším lákadlom.

Každoročne tam odchádza študovať niekoľko tisíc stredoškolákov. Z výsledkov prijímacích skúšok sa dá odvodiť, že prichádzame najmä o nadpriemerných študentov.

Bohumil Kartous zo spoločnosti Scio, ktorá sa v Česku už pätnásť rokov zaoberá meraním výsledkov vo vzdelávaní, hovorí, že slovenskí uchádzači zvyšujú ekonomický potenciál krajiny. „Veľa slovenských absolventov zostáva v Česku aj po skončení univerzít.“

SkryťVypnúť reklamu

V článku sa dočítate: Počet prihlášok nie je obmedzený Formality Študentské zľavy vo vlakoch Školné je stále otázne Externá forma štúdia je bezplatná Hlásiť sa dá aj na dva nové odbory Študijné zameranie v roku 2010 podľa Slovákov Slováci na českých školách

Ekonomika i medicína

V minulom akademickom roku sa na české vysoké školy hlásilo takmer osem percent Slovákov – o percento viac ako predchádzajúci rok.

S čím rátať

Najviac Slovákov študuje na ekonomických vysokých školách. Podávajú si však v priemere menej prihlášok ako českí študenti. Výber Slovákov je viac zameraný na prestížne vysoké školy. Niektoré súkromné české vysoké školy majú vyše päťdesiatpercentný podiel Slovákov. Národné porovnávacie skúšky agentúry Scio, na základe ktorých prijímajú vysoké školy uchádzačov, si už osvojilo 35 fakúlt. Študent môže testy zopakovať viackrát, použitý bude najlepší výsledok.

SkryťVypnúť reklamu

„A to i napriek tomu, že v oboch krajinách klesajú stavy populačných ročníkov,“ hovorí Kartous.

Najväčší záujem naši študenti majú o ekonomické odbory, na ktorých ich je najväčší podiel. Ďalej sú to medicína, humanitné vedy, kultúrne a umelecky orientované študijné odbory.

Vyhráva Brno

Niektoré súkromné vysoké školy majú až nadpolovičný pomer slovenských uchádzačov. Kartous to vysvetľuje tým, že tieto vysoké školy založili pobočky na Slovensku, prípadne blízko hraníc.

„Vtedy nezohráva úlohu ani tak finančná záťaž štúdia či jeho kvalita, ako to, že sú dostupné,“ vysvetľuje analytik.

Najviac slovenských prihlášok každoročne pozbierajú fakulty Masarykovej univerzity v Brne, ktoré sa stalo mestom s najväčšou slovenskou študentskou komunitou.

Napríklad brnianska Lekárska fakulta získala v roku 2010/2011 takmer štvrtinu uchádzačov zo Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Prvenstvo patrí Fakulte informatiky – až 31 percent študentov je zo Slovenska. Medzi obľúbené patria aj Olomouc a Praha, menej už Ostrava, Zlín či Opava.

Kvalitnejší matematici

Z výsledkov Národných porovnávacích skúšok, na základe ktorých prijíma tridsaťpäť českých vysokých škôl, možno vyvodiť i porovnanie kvalít uchádzačov.

„Zatiaľ čo v najpožadovanejšom teste Všeobecné študijné predpoklady dosahujú slovenskí uchádzači relatívne zhodný priemerný výsledok, v matematike predstihujú svojich českých konkurentov, a to významným spôsobom,“ povedal Kartous.

Je to pravdepodobne spôsobené tým, že na české vysoké školy sa hlásia lepší uchádzači a že ich počet je oproti českým nižší, čo ich priemerným výsledkom prospieva.

Z hľadiska úspešnosti prijatia zaostávajú Slováci za Čechmi o zanedbateľné percento. Príčina je v tom, že slovenskí uchádzači si na české školy podávajú priemerne menej prihlášok než českí.

SkryťVypnúť reklamu

Ich výber sa tak viac zameriava na prestížne univerzity, pri ktorých je pravdepodobnosť prijatia nižšia.

Počet prihlášok nie je obmedzený

Ak si podávate prihlášku na českú vysokú školu, máte na to už len niekoľko dní. Najprestížnejšie české vysoké školy berú prihlášky len do konca februára. Súkromné majú neskoršie dátumy.

1. Tak ako na slovenské vysoké školy, aj na české si môže uchádzač podať neobmedzené množstvo prihlášok. Ak sa hlásite do Česka, môžete si prijatie poistiť aj prihláškami na slovenské fakulty.

2. Väčšina českých fakúlt už prijíma iba internetové prihlášky. Poplatky za prihlášky sa pohybujú v priemere okolo 15 eur.

3. Niektoré fakulty prijímacie skúšky odpúšťajú a zohľadňujú študijné výsledky na strednej škole. Uchádzač však musí školu o túto výhodu písomne požiadať. Iné vysoké školy prijímajú na základe výsledkov testov študijných predpokladov.

SkryťVypnúť reklamu

4. Neprijatí uchádzači môžu podať proti rozhodnutiu žiadosť o preskúmanie rozhodnutia. Žiadosť sa podáva do tridsiatich dní odo dňa doručenia rozhodnutia, a to dekanovi fakulty.

5. Vo výnimočných prípadoch môže rektor túto lehotu na odvolanie predĺžiť.

6. Na uvoľnené miesta po uchádzačoch, ktorí nenastúpia na štúdium, sa automaticky posúvajú uchádzači podľa dosiahnutých výsledkov na prijímacích skúškach.

7. Neberie sa pritom do úvahy, či uchádzač podal žiadosť o preskúmanie rozhodnutia o prijatí.

Formality

Ako žiadať o odpustenie prijímačiek, študovať v anglickom jazyku a či sa dá žiadať o odklad? Zodpovedáme časté otázky študentov.

Existuje možnosť dostať sa na Karlovu univerzitu bez vykonania prijímacích skúšok?

Áno, niektoré fakulty prijímajú uchádzačov bez prijímacích skúšok, ide o vybrané študijné odbory pri splnení určitých predpokladov. V akademickom roku 2012/2013 sú to fakulty: Katolícka teologická fakulta, 1. lekárska fakulta, 3. lekárskaaa fakulta, Lekárska fakulta v Hradci Králové, Lekárska fakulta v Plzni, Farmaceutická fakulta Prírodovedeckej fakulty a Matematicko-fyzikálna fakulta. Právnická fakulta a Pedagogická fakulta priznávajú uchádzačom bonifikáciu za maturitné vysvedčenie.

SkryťVypnúť reklamu

Dá sa na Karlovej univerzite študovať medicína v anglickom jazyku?

Univerzita Karlova má päť lekárskych fakúlt (tri v Prahe, jednu v Hradci Králové a jednu v Plzni).

Každá z týchto fakúlt ponúka šesťročný program všeobecné lekárstvo v anglickom jazyku.

1. lekárska fakulta v Prahe, Lekárska fakulta v Plzni a Lekárska fakulta v Hradci Králové ponúkajú v anglickom jazyku aj päťročný odbor zubné lekarstvo.

Ak tento rok úspešne vykonám prijímacie skúšky a budem prijatá na štúdium, môžem požiadať o odklad nástupu na štúdium až o rok z dôvodu pobytu v zahraničí?

Odklad nástupu nie je možný. Prijímačky by ste museli opakovať.

Chcem požiadať Prírodovedeckú fakultu Masarykovej univerzity o odpustenie prijímacích skúšok. Dokedy tak musím urobiť?

Písomne tak musíte urobiť do termínu odovzdania prihlášky na štúdium, teda do konca februára. O odpustení rozhoduje dekan. Ak by ste neboli prijatá bez prijímacích pohovorov, dostanete pozvánku na test študijných predpokladov a tiež sa zmena prejaví v e-prihláške.

SkryťVypnúť reklamu

Žiadam o odpustenie prijímačiek na odbor chémia, na základe prospechu zo strednej školy. Akú formu má mať písomná žiadosť?

Formulár žiadosti neexistuje, každý si ju musí napísať sám. Stačí sformulovať stručne a jasne, o čo a na základe čoho žiadate.

Odpovedali študijné oddelenia rektorátov Karlovej univerzity v Prahe a Masarykovej univerzity v Brne.

Študentské zľavy vo vlakoch

České železnice priznali od januára tohto roku zľavy aj dochádzajúcim študentom spoza hraníc.

Od januára tohto roku majú zahraniční študenti v Česku pri používaní vnútroštátnej dopravy na železniciach také isté žiacke a študentské zľavy ako domáci. Týka sa to prepravy medzi trvalým bydliskom a sídlom školy.

Tí, čo chcú zľavy na železniciach využívať musia mať v študentskom preukaze v kolónke Z uvedený pohraničný bod, z ktorého jazdia do školy v Českej republike.

SkryťVypnúť reklamu

„V žiadnom prípade nemôžu v tejto kolónke uvádzať miesto trvalého pobytu v zahraničí. Pokiaľ by žiadateľ chybne uviedol miesto trvalého pobytu, pokladník ho vyzve k oprave údajov,“ informujú České dráhy.

Zľavu ale študenti nemôžu využívať na medzinárodné lístky.

Slovenskí študenti túto výhodu získali až potom, čo študentka Monika Mareková, ktorá študuje na Masarykovej univerzite v Brne, upozornila verejného ochrancu práv na znevýhodňovanie zahraničných študentov pri cestovaní vlakmi.

Školné je stále otázne

Česká vláda presadzuje na českých vysokých školách model takzvaného odloženého školného. Študent by začal školné splácať až v okamihu, kedy by po skončení štúdia dosiahol určitú hranicu finančného príjmu.

Záujemcov o vysokoškolské štúdium v Česku tento rok najviac zaujíma, či minister školstva Jiří Dobeš nepresadí zavedenie školného na vysokých školách.

SkryťVypnúť reklamu

Slováci by tak potom pravdepodobne prišli o bezplatné štúdium v zahraničí, ktoré im doteraz umožňuje medzinárodná dohoda.

Tá ráta s tým, že v rámci únie môže slovenský študent študovať v Česku za rovnakých podmienok, ako domáci uchádzači, pokiaľ je schopný zvládnuť študijný jazyk - teda češtinu.

Medializovaná novela zákona o vysokých školách však u susedov má viacej odporcov ako prívržencov, a len málokto jej dáva nádej.

Ak by sa ju aj podarilo presadiť, nedotkla by sa už uchádzačov, ktorí budú v najbližších mesiacoch na štúdium prijatí. Prípadné školné by sa týkalo vysokoškolákov, ktorí by na vysokú školu nastúpili v dobe, kedy by už bola novela účinná.

Podľa doterajšieho vývoja sa dá povedať, že tí, čo nastúpia na vysoké školy v akademickom roku 2012/2013, ešte školné nepocítia.

SkryťVypnúť reklamu

Externá forma štúdia je bezplatná

Na rozdiel od slovenských vysokých škôl sa u našich susedov za externé štúdium neplatí.

Podmienky na vysokých školách v Česku sú v porovnaní s nami priaznivejšie aj k externému štúdiu.

Ak by sa slovenský študent rozhodol študovať popri zamestnaní bude mať rovnaké podmienky ako domáci študenti. Za štúdium v kombinovanej (externej) forme nebude musieť platiť školné.

Lepšie sú na tom aj denní študenti, ktorí chcú súbežne študovať viacero študijných odborov. Kým u nás za druhý odbor už musí fakulte platiť, v Česku nadaní študenti peniaze ušetria.

Poplatky vysoké školy vyberajú iba pri prekročení štandardnej dĺžky vysokoškolského štúdia.

Hlásiť sa dá aj na dva nové odbory

Lekárska fakulta Masarykovej univerzity ponúka uchádzačom dva nové študijné odbory.

SkryťVypnúť reklamu

Bakalárske štúdium nedávno rozšírila Lekárska fakulta Masarykovej univerzity v Brne. Získala akreditáciu na odbor dentálna hygiena a zdravotnícky záchranár. Do oboch odborov prijem po 20 študentov.

Štúdium zdravotníckeho záchranára je zamerané na prípravu kvalifikovaných zdravotníkov potrebných v prednemocničnej a nemocničnej neodkladanej starostlivosti.

Uplatnenie nájdu vo všetkých zložkách integrovaného záchranného systému, na anesteziologicko-resuscitačných oddeleniach a urgentnom príjme. Podmienkou na prijatie je primeraná fyzická zdatnosť.

Odbor dentálny hygienista reaguje na nedostatok zubných lekárov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (7. 5. 2025)
USD 1.133
AUD 1.752
CZK 24.960
JPY 161.640
CAD 1.563
GBP 0.847
HUF 405.150
PLN 4.275
CHF 0.935
SEK 10.880

Komerčné články

  1. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  3. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Zlatý sen vo vzduchu
  2. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  3. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  4. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  6. Zvieratá presne vedia, aké bude počasie
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 372
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 6 592
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 4 666
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 171
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 020
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 302
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 159
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 118
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 235
  2. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 16 910
  3. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 243
  4. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 9 687
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 664
  6. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 907
  7. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 6 742
  8. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 5 819
  1. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  2. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  3. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  4. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  5. Tupou Ceruzou: Zámočky
  6. Věra Tepličková: K. J. Erben: Vodník (úryvok z českej balady so šťastným slovenským koncom)
  7. Radko Mačuha: V Šimkovičovej SNG bude výstava homosexuálneho umelca.
  8. Roman Kebísek: Štúrova teória zakliatia Slovanov
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 235
  2. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 16 910
  3. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 243
  4. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 9 687
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 664
  6. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 907
  7. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 6 742
  8. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 5 819
  1. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  2. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  3. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  4. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  5. Tupou Ceruzou: Zámočky
  6. Věra Tepličková: K. J. Erben: Vodník (úryvok z českej balady so šťastným slovenským koncom)
  7. Radko Mačuha: V Šimkovičovej SNG bude výstava homosexuálneho umelca.
  8. Roman Kebísek: Štúrova teória zakliatia Slovanov
SkryťZatvoriť reklamu