Bankám sa pôžička oplatí. Lacnejšie peniaze získajú len od klientov na bežných účtoch.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom
BRATISLAVA. Európska centrálna banka (ECB) požičala včera bankám v eurozóne 530 miliárd eur na tri roky. Úrok, za ktorý im požičala, bude priemerom základnej úrokovej sadzby banky počas nasledujúcich troch rokov. Teraz je vo výške jedného percenta. Banky si mohli požičať, koľko chceli, ak mali čím pôžičku založiť.
Ponuku využilo 800 bánk, teda viac ako pred Vianocami, keď ECB naliala na trh 489 miliárd eur. Vtedy o trojročné peniaze prejavilo záujem 523 bánk.
Pôžičku využilo viac bánk aj preto, že ECB zľavnila nároky na zábezpeku, ktorú žiada za poskytnutie úveru.
Prvá aukcia zjavne upokojila trh, lebo banky časť peňazí využili na nákupy štátnych dlhopisov. To pomohlo stlačiť ich úročenie.
Čo teraz s peniazmi
Podobne ako v prvom kole pôžičku ECB zrejme využili najmä talianske a španielske banky. Mohli k ním pribudnúť aj francúzske banky.
Bankám sa podľa ekonómov pôžička oplatí. „Lacnejšie im okrem ich vlastných klientov s peniazmi uloženými na bežných účtoch nepožičia nikto,“ povedal analytik Next Finance Vladimír Pikora.
Štandardné pôžičky od ECB sú len na týždeň či tri mesiace za jedno percento.
„Kým prvé kolo banky využili zrejme hlavne na to, aby si vyriešili problém s likviditou, teraz je to skôr o tom, že s ňou špekulujú,“ myslí si analytik X–Trade Brokers Kamil Boros.
Predpokladá sa, že veľkú časť peňazí, ktoré si včera požičali, banky uložia v ECB za úrok 0,2 percenta. Na tom síce nezarobia, ale keď budú mať splatné vlastné dlhopisy, môžu použiť tieto zdroje.
Keď ECB prišla s trojročnou pôžičkou pred Vianocami, objem zdrojov, ktoré si u nej uložili, narástol za tri dni z 246 na 450 miliárd eur.
Dá sa čakať, že banky budú nakupovať dlhopisy so splatnosťou do troch rokov. „Keď sa to otočí, štáty financujú svoje dlhy krátkodobými dlhopismi, čo má tiež svoje problémy,“ hovorí David Marek z Patria Finance.
Časť ekonómov si myslí, že včerajšia aukcia ECB bola posledná, inak by to viedlo k napätiu vnútri samotnej banky.
„Ďalšia pôžička sa uskutoční iba v prípade, že to trhy budú opäť potrebovať, inak nie je dôvod riskovať konflikt,“ povedal ekonóm Deutsche Bank Gilles Moec.
Trhy si to veľmi nevšimli
Niektorí ekonómovia varujú pred rastom cien. „Keď pumpovali do ekonomiky peniaze USA, ropa sa výrazne zdražovala. Teraz robí to isté Európa,“ povedal Pikora.
Trhy výrazne nereagovali. Europske akciové trhy si podľa Bloombergu pripísali mierne straty.
Euro sa oproti doláru najprv oslabilo, potom však rástlo v reakcii na vyjadrenia šéfa Fedu Bena Bernankeho. Priestor na pokles nezamestnanosti v USA už v tomto roku nevidia. Ďalšie nalievanie peňazí do ekonomiky nespomenul.