BRATISLAVA. Politici budú mať po voľbách jedenásť dní na to, aby sa dohodli, či podpíšu zmluvu s Microsoftom na nákup softvéru za 52,6 milióna eur.
Keď to nestihnú, úrady prídu podľa výrobcu softvéru napríklad o aktualizácie antivírusových programov.
Šéf tunajšieho Microsoftu Peter Čerešník o umožnení ďalšieho posunu termínu špekulovať nechce.
„Vôľu byť dobrým partnerom štátu sme už potvrdili tým, že sme predĺžili obdobie na uzavretie zmluvy do 21. marca,“ povedal.
Dohoda sa mala podpísať do konca februára. Aj to už bol odložený termín, pôvodne sa mala podpísať do konca minulého roku.
Smer: Je to alibistický krok
Či to politici stihnú, je otázne. „Je úplne zrejmé, že dovtedy nebude zostavená nová vláda, ktorá by sa týmto problémom mohla profesionálne zaoberať,“ tvrdí Smer. Či zmluvu podporí, strana nepovedala.
Ministerstvu financií pod vedením Ivana Mikloša (SDKÚ) vyčíta, že neurobilo analýzu, či je naozaj potrebných vyše 82-tisíc licencií, ktoré chcelo kúpiť.
Smer tvrdí, že rezort len „alibisticky preniesol problém na obdobie po voľbách“.
Strane chýba aj analýza, či sú pre štát výhodné tri balíčky programov, ako ich navrhol Microsoft.
Viac ako 42-tisíc licencií má byť na najdrahší balíček, no vôbec nie je jasné, či úradníci využívajú programy, ktoré sú v ňom zahrnuté. Nik totiž nekontroloval, ako balíčky využívajú.
Nezastala sa ani pravica
Zmluvu kritizujú aj ďalšie strany. Jasné nie však povedala len SaS.
„Bezdôvodne veľký rozsah, absentujúca súťaž, rýchle a netransparentné konanie, otázna hospodárnosť, dlhodobá väzba na jediného dodávateľa, použitie uzavretých technológií,“ odôvodnil Kamil Krnáč z SaS.
„Domnievame sa, že je možné rokovať o znížení ceny tak, že by sa presnejšie špecifikovalo, aký štandard je potrebný pre jednotlivých úradníkov,“ tvrdí zas KDH.
Podobne to vidí Most-Híd. Strana chce porovnať aj výhodnosť alternatívneho softvéru. „Zmluvu bude možné podporiť, keď analýza preukáže, že toto riešenie je najefektívnejším pre Slovensko.“
Dokonca ani SDKÚ nepovedalo zmluve jasné áno. „K tejto aj ku každej zmluve mienime pristupovať veľmi zodpovedne a s ohľadom na daňovníka a verejný záujem.“
Miklošov rezort tvrdí, že zmluva ušetrí oproti predchádzajúcej 1,6 milióna eur.
Rokovať nanovo chce Jozef Viskupič z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti.

Softvér nám zostane
Ak štát zmluvu nepodpíše, príde o aktualizácie bezpečnostných programov.
BRATISLAVA. Aj keby sa Slovensko s Microsoftom nedohodlo, úradníci budú využívať jeho softvér legálne.
„Bude dochádzať k zastarávaniu a neaktualizácii niektorých aplikácií,“ povedal pre SME šéf sekcie informatizácie na ministerstve financií Miloš Molnár.
Špecialista na IT Štefan Szilva oponuje. Tvrdí, že štát by mal právo na aktualizácie a bezpečnostné záplaty ako ostatní zákazníci Microsoftu. Ten totiž klientom sľúbil ich podporu až do roku 2020.
„Tá obsahuje aj základné poradenstvo,“ tvrdí Szilva, ktorý patril k organizátorom hromadnej pripomienky proti dohode s Microsoftom.
Dohoda okrem iného ráta s prémiovými službami technickej podpory či poradenstva, zahrnuje aj školenia.
Šéf tunajšieho Microsoftu Peter Čerešník hovorí, že štát by stratil právo na on-line aktualizácie bezpečnostných aplikácií.
„Vláda by tiež stratila možnosť využitia Software Assurance.“ Ide o službu, ktorou môže štát aktualizovať doterajšie licencie na novšie programy.
Pokiaľ ich však nemôže alebo nechce využiť, musí za službu aj tak zaplatiť.
„Podstatou tejto služby je, že si na tri roky vopred predplatíte softvér, ktorý dnes ešte neexistuje a o ktorého potrebe, využiteľnosti, vlastnostiach a kvalite tiež veľa neviete,“ vraví Szilva.
Služba Assurance podľa neho tvorí najvýznamnejšiu časť hodnoty zmluvy.