BRUSEL. Lídri 25 krajín Európskej únie podpísali rozpočtový pakt. Jeho súčasťou je napríklad takzvaná dlhová brzda. To by malo zvýšiť fiškálnu disciplínu v únii. Mimo zostali Británia a Česko.
Podľa šéfa Európskej komisie Josého Manuela Barrosa je nová dohoda "dôležitým krokom v rámci európskej integrácie". V protiklade k pesimistickým prognózam fiškálny pakt znamená, "že kráčame od menovej únie ku skutočnej hospodárskej únii," dodal Barroso.
Stály predseda Európskej rady Herman van Rompuy povedal, že pakt "opäť privedie euro do pokojných vôd". Dodal, že zmluva je krátka a presná.
"Dosiahli sme rovnováhu medzi 17-, 25-, a dvadsaťsedmičkou prijateľnú pre všetkých. Po dnešnom podpise prichádza moment ratifikácie. Všetci teraz musíte presvedčiť svoje parlamenty a voličov, že zmluva je dôležitým krokom priniesť euro späť do bezpečných vôd," dodal Rompuy.
Slovenská premiérka Iveta Radičová niekoľko hodín pred podpisom fiškálnej zmluvy uviedla, že je rada, že takáto zmluva vôbec vznikla a že došlo k jej podpisu.
Míľnik v histórii
Novú zmluvu ešte musí schváliť každá krajina, ktorej líder ju podpísal. V Írsku o jej ratifikácii rozhodne referendum. Pakt stanovuje hornú hranicu štrukturálneho deficitu na 0,5 percenta hrubého domáceho produktu.
Európsky internetový denník EUobserver dnes informoval, že podpisom tejto dohody sa v podstate presadil nemecký model fiškálne opatrného štátu. Ten sa zameriava na prísne rozpočtové pravidlá.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová verí, že podpísanie zmluvy o fiškálnej únii je míľnikom v histórii Európskej únie. "Prvýkrát sa zaväzujeme zaviesť to, čo sa uvádza v Pakte stability a rastu. Zaväzujeme sa do takej miery, že umožníme Európskemu súdnemu dvoru, aby overil, či sú dlhové brzdy používané správne," povedala.
Podľa fínskeho premiéra Jyrkiho Katainena fiškálna zmluva zvýši dôveryhodnosť eurozóny a posilní užšiu hospodársku spoluprácu.
"Je úspech, že sme zmenili naše fiškálne pravidlá a z dlhodobého hľadiska posilnili hospodársku politiku Únie," povedal Katainen.
Delenie na dva tábory?
V súlade s ustanoveniami tejto novej medzivládnej dohody sa budú dvakrát do roka konať eurosummity. To je pre niektoré krajiny Únie, ktoré nie sú členmi eurozóny dôvodom na obavy, že dochádza k deleniu únir na dva tábory.
Fiškálna dohoda vstúpi do platnosti, keď ju ratifikuje aspoň 12 zo 17 členov eurozóny.
A iba tie krajiny, ktoré dohodu ratifikujú, budú mať prístup k financiám z takzvaného permanentného eurovalu - Európskeho stabilizačného mechanizmu.