SME

J&T mala podľa Gorily ovládnuť televízny signál

Finančná skupina mala podľa Gorily kúpiť firmu, ktorá ovplyvňuje mediálny trh. J&T to opakovane popiera, bývalý šéf teleúradu na prepojenie upozorňuje roky.

Ak sa chce  televízia dostať do éteru, musí sa dohodnúť s Towercomom.Ak sa chce televízia dostať do éteru, musí sa dohodnúť s Towercomom. (Zdroj: Ilustračné - SITA)

Finančná skupina mala podľa Gorily kúpiť firmu, ktorá dodnes ovplyvňuje mediálny trh. J&T to opakovane popiera, bývalý šéf teleúradu na prepojenie upozorňuje roky.

BRATISLAVA. Finančná skupina J&T mala v roku 2007 prevziať podnik, ktorý dodnes ovplyvňuje, aké televízne stanice si naladíme.

V údajnom spise SIS Gorila o tom hovoria bývalá šéfka Fondu národného majetku (FNM) Anna Bubeníková s partnerom skupiny Penta Jaroslavom Haščákom.

Začiatkom roka 2006 sa podľa Gorily mali rozprávať o predaji Radiokomunikácií, čo bol vtedy odštepný závod pološtátneho Slovak Telekomu.

SkryťVypnúť reklamu

Po predaji sa premenoval na Towercom, no dodnes zarába na šírení televízneho a rozhlasového signálu. Ak sa chce nejaká televízia dostať do éteru, musí si s ním najprv dohodnúť podmienky.

Záujemcov vraj bolo deväť

Predaj Rádiokomunikácií

Gorila Gorila Rozhovor Anny Bubeníkovej s Jaroslavom Haščákom o predaji Rádiokomunikácií skupine J&T mal prebehnúť v januári 2006.

Skutočnosť

V apríli 2006 vybral Slovak Telekom deviatich záujemcov, s ktorými o predaji podniku rokoval. Ich mená nikdy nezverejnil.

V apríli 2006 vybral Slovak Telekom deviatich záujemcov, s ktorými o predaji podniku rokoval. Ich mená nikdy nezverejnil.

Gorila

Bubeníková mala podľa Gorily blokovať predaj Rádiokomunikácií skupine J&T.

Skutočnosť

Exminister dopravy Ľubomír Vážny (Smer) v roku 2007 vyhlásil, že štát bol dlhodobo proti predaju Rádiokomunikácií, čo však nemožno verifikovať.

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ by to aj bola pravda, Telekom potreboval súhlas štátu len na transformáciu podniku na akciovku, o predaji mohol rozhodnúť aj bez súhlasu štátu.Pokiaľ by to aj bola pravda, Telekom potreboval súhlas štátu len na transformáciu podniku na akciovku, o predaji mohol rozhodnúť aj bez súhlasu štátu.

Gorila

Funkcionári FNM, manažéri Deutsche Telekomu a Pavol Prokopovič (SDKÚ) sa dohodli na predaji Rádiokomunikácií v prospech J&T.

Skutočnosť

Podnik ovládla britská firma Hampden Investments, ktorá má patriť Bratislavčanovi Tomášovi Bujňákovi. Spravuje ju cyperská firma Morison Patsalides.

Hampden Investments na Slovensku naozaj využila služby J&T, no skupina vlastnícky vzťah dlhodobo odmieta.

Bývalý šéf teleúradu Branislav Máčaj zas tvrdí, že Rádiokomunikácie (Towercom) naozaj patria J&T. Opiera sa o osobné rozhovory s predstaviteľmi Towercomu a J&T.

SkryťVypnúť reklamu

V Gorile sa píše, že na predaji Rádiokomunikácií v prospech J&T sa mali dohodnúť funkcionári FNM, exminister dopravy Pavol Prokopovič (SDKÚ) a manažéri spoločnosti Deutsche Telekom.

Nemci mali v Slovak Telekome väčšinu. Na predaj podniku tak súhlas štátu nepotrebovali. No kým ho predali, museli odštepný závod zmeniť na akciovú spoločnosť. To už musel odsúhlasiť aj štát.

K rozhovoru medzi Bubeníkovou a Haščákom malo podľa Gorily dojsť štvrť roka predtým, ako Telekom odsúhlasil užší výber záujemcov o Rádiokomunikácie. O podnik sa zaujímalo deväť firiem, Telekom ich mená nezverejnil.

Bubeníková mala podľa Gorily blokovať hlasovanie, ktoré by posunulo Rádiokomunikácie J&T.

Keď sa v roku 2007 podnik predal, vtedajší minister dopravy Ľubomír Vážny (Smer) vyhlásil, že nominanti štátu v Telekomu boli proti predaju. Negatívny postoj k predaju bol podľa exministra dlhodobý.

SkryťVypnúť reklamu

„Až do skončenia vyšetrovania sa nebudem vyjadrovať,“ reagovala na otázky Bubeníková. Prokopovič tvrdí, že si na podrobnosti obchodu nespomína. Manipuláciu predaja však vylučuje.

Stopy končia na CypreTelekom mal podľa Vážneho na tomto predaji zarobiť asi 117 miliónov eur. Rádiokomunikácie ovládla firma Hampden Investments z Británie.

Tú v roku 2008 zastupovala skupina J&T. „Že niekto využil naše služby, neznamená, že je tam nejaké majetkové prepojenia,“ tvrdili vtedy finančníci z J&T.

Protimonopolný úrad ešte v septembri 2007 zistil, že Hampden ovláda Bratislavčan Tomáš Bujňák.

V aktuálnom výpise z britského Obchodného registra je uvedený ako akcionár, no spoločnosť spravuje cyperská firma Morison Patsalides. Okrem iných spravuje napríklad aj Lemikon, ktorý sa súdi o 66 miliónov eur s Tiposom.

SkryťVypnúť reklamu

Máčaj: Žiadna novinkaHovorkyňa J&T Nikol Kubaská opätovne poprela, že by skupina ovládala Towercom. „Nemáme dôvod zaujímať stanovisko ku Gorile a odmietame sa nechať vtiahnuť do tejto kauzy,“ dodala.

Za Towercomom naozaj stojí J&T, tvrdí niekoľko rokov bývalý šéf Telekomunikačného úradu Branislava Máčaj.

Opiera sa o osobné rozhovory s manažérmi firmy. „Povedal mi to aj partner J&T Martin Fedor,“ tvrdí Máčaj. Fedor, ktorý je len menovcom Martina Fedora z SDKÚ, je zať poslanca Smeru Dušana Muňka.

„Najviac pripomienok k digitalizácii som v tom čase dostal z envirorezortu, ktorý s tým síce nič nemal, no štátnym tajomníkom bol Muňko,“ vraví Máčaj.

Pripomína, že podľa zákona nesmie byť medzi šíriteľom signálu a televíziou majetkové prepojenie. J&T má podiel v TV Joj.

SkryťVypnúť reklamu

„Vnímam to tak, že príprava obchodu sa začala pred voľbami 2006, jeho realizácia však prebehla za Fica,“ komentoval Gorilu.

Máčaj bolo odvolaný potom, čo v roku 2008 vyhlásil, že naňho J&T a Smer tlačia, aby priklepol Towercomu licenciu na digitálne vysielanie. Vážny oficiálne argumentoval tým, že zdržuje prechod z analógového na digitálne vysielanie.

Odvolanie kritizovala Európska komisia, podľa ktorej išlo o zásah do nezávislosti teleúradu. Proti Slovensku preto začala aj správne konanie.

Telekomu už raz korupciu dokázaliKorupciu manažérov firmy Magyar Telekom vyšetrovali Američania. Podobne môžu skončiť aj podozrenia z Gorily.

BRATISLAVA. Začne Deutsche Telekom preverovať podozrenia, že sa jeho manažéri pred šiestimi rokmi dohodli na predaji Rádiokomunikácií v prospech skupiny J&T? Nemecký koncern to odmietol komentovať. Špekulácie nekomentujeme, reagoval.

SkryťVypnúť reklamu

Nemci si nechali vysvetliť Gorilu a jej súvislosti v Slovak Telekome. Hovorca firmy Deutsche Telekom Philipp Kornstädt dodal, že zatiaľ ich pre Gorilu nekontaktovala žiadna oficiálna autorita.

Keďže sa akcie nemeckého Telekomu obchodujú aj v Spojených štátoch, praktiky firmy môže vyšetrovať aj tamojšia Komisia pre cenné papiere (SEC).

Začiatkom roka uzavreli komisia s Telekomom zmier za 95 miliónov dolárov. SEC totiž zistil, že manažéri firmy cez Magyar Telekom v rokoch 2006 a 2006 zaplatil prostredníkom vyše 12 miliónov eur.

Za túto sumu očakávali pomoc vládnych predstaviteľov pri rozširovaní aktivít v Macedónsku a Čiernej Hore. Prípad vyšetruje aj polícia v Nemecku.

SEC odmietol informácie z Gorily komentovať. Florence Harmonová z komunikačného oddelenia nás odkázala na zásady vyšetrovania. V nich sa tiež píše, že „dôkazy o možných prípadoch porušenia zákona získava komisia z rôznych zdrojov vrátane mediálnych správ“.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (19. 4. 2025)
USD 1.136
AUD 1.785
CZK 25.009
JPY 161.980
CAD 1.577
GBP 0.859
HUF 407.600
PLN 4.274
CHF 0.929
SEK 11.028

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 119
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 417
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 254
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 151
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 040
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 2 954
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 437
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 290
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 46 119
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 21 566
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 20 385
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 691
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 552
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 836
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 360
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 9 835
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Dôvodom sú americké clá.


TASR
Benátky.

Poplatok platí do prvého májového víkendu a následne každý víkend do konca júla.


TASR
Lokalita, v ktorej má vyrásť nový projekt.

Bratislava West Gate získala už druhé kladné stanovisko.


Ilustračné foto

Cieľom je podporiť domáci lodiarsky priemysel.


TASR 3
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 46 119
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 21 566
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 20 385
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 691
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 552
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 836
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 360
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 9 835
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťZatvoriť reklamu