LISABON. Zrejme bude môcť začať emitovať dlh s maximálne 3-ročnou splatnosťou, aby obnovilo dôveru investorov, uviedol v rozhovore pre agentúru Reuters šéf portugalskej bankovej asociácie a bývalý guvernér portugalskej centrálnej banky Antonio de Sousa.
"Nikto nepredpokladá, že začneme emitovať 10-ročné dlhopisy v miliardových objemoch a ani nezačneme, to by boli nerealistické očakávania," povedal de Sousa. "Portugalsko môže začať predlžovať splatnosť, ale to neznamená, že môžeme povedať, že sme opäť normálne na trhu."
Portugalsko sa od vlaňajšieho mája financuje prostredníctvom peňazí zo záchranného balíka v celkovej hodnote 78 miliárd eur, ktorý dostalo od Medzinárodného menového fondu (MMF) a Európskej únie (EÚ).
Odvtedy sa stiahlo z dlhového trhu s dlhšou dobou splatnosti a emituje iba pokladničné poukážky s maximálnou splatnosťou 12 mesiacov. Lisabon však nedávno vyhlásil, že sa pripravuje na emitovaní poukážok so splatnosťou 18 mesiacov.
Záchranný program počíta s tým, že Portugalsko by sa malo vrátiť na dlhopisový trh v septembri 2013. Mnohí ekonómovia však pochybujú, že krajina, ktorej ekonomika je v hlbokej recesii, sa bude schopná odvtedy sama financovať na trhu. Skôr sa očakáva, že bude potrebovať ďalšiu finančnú pomoc a možno dokonca aj reštrukturalizáciu dlhu v gréckom štýle.
"Portugalsko však môže začať emitovať 18-mesačný dlh, potom 2-ročný a 3-ročný, podobne, ako to robilo v 80. a 90. rokoch 20. storočia, keď potrebovalo získať dôveru trhu," uviedol de Sousa a upozornil na to, že prvá emisia 10-ročných dlhopisov sa uskutočnila až v polovici 90. rokov.
Aj keď výnosy 10-ročných dlhopisov portugalskej vlády klesli z januárových rekordov, keď sa dostali nad 17 %, stále sú neudržateľne vysoké, a to aj napriek zníženiu výnosov španielskych a talianskych dlhopisov.
De Sousa podporil stanovisko premiéra Pedra Passosa Coelha, ktorý povedal, že vláda sa musí sústrediť na splnenie fiškálnych cieľov, dohodnutých s MMF a EÚ, a nie diskutovať o tom, či je finančná pomoc dostatočne veľká.
"Portugalsko plní ciele a musí v tom aj pokračovať namiesto toho, aby rozoberalo, či má dosť peňazí. Hlavne musí plniť podmienky a to, kedy sa vráti na trhy, závisí viac od toho, aký budú mať investori názor na európsky dlh a euro, než od toho, čo si budú myslieť o Portugalsku."