BRATISLAVA. Majitelia účtov z kupónovej privatizácie dosiahli svoje. Politici sa začali zaoberať problémami prevodu bezcenných papierov.
Parlament minulý týždeň rozhodol, že možnosť vybaviť to bude aj budúci rok. Idú voľby, ale toto je istá vec. Za zákon hlasovalo 126 poslancov a už ho podpísal prezident.
„Takto majú šancu všetci, ktorí nechcú byť majiteľmi cenných papierov bez hodnoty,“ hovorí právnik RM-S Market Martin Vrzgula.
V článku sa dočítate:
Trpezliví dedičia ušetria
Koniec zdĺhavej procedúry?
Jedno sa nezmení: hodnotu akcií si musíte zistiť sami
Rady pred poštami pomaly miznú
Najčastejšie bezcenné akcie prevedené na FNM
Je to len hasenie následkov
Praktické problémy prevodu na Fond národného majetku sa začali riešiť až tesne pred voľbami.
Krok za krokom
Parlament vlani uzákonil, že možnosť zbaviť sa poplatkov uplynie 31. decembra 2012. Centrálny depozitár v januári poslal faktúry. Kto sa zbavil akcií do 28. februára, nemusel zaplatiť. Pošty a pracoviská RM-S Market zahltili ľudia. Na viacerých miestach zaviedli objednávkový systém. Zainteresované inštitúcie začali hľadať praktické riešenia. Parlament predĺžil možnosť prevodu o rok. Nezaplatené faktúry sa zatiaľ nevymáhajú. Stačí previesť akcie. Kto už zaplatil, dostane na základe prevodu peniaze naspäť.
„Dôležité je zjednodušiť celý proces, aby to ľudí otravovalo čo najmenej,“ povedal hovorca ministra financií Martin Jaroš. Výsledky môžu byť už tento mesiac.
Je možné, že majiteľ bezcenných akcií nebude nútený absolvovať celú procedúru a dedičia sa zaobídu bez vlastného účtu. Návrhy, ktoré predostreli zainteresované inštitúcie, ešte nemajú definitívnu podobu.
„Opatrenia sú rozumné. Mali sa však uskutočniť už dávno,“ povedala Darina Huttová z Asociácie finančných sprostredkovateľov.
Všetko sa mení
Faktúra za minulý rok bola splatná do 28. februára a Centrálny depozitár cenných papierov (CDCP) vážne hrozil, že jej neuhradením vzniká dlh. Hrozba pominula už deň po termíne splatnosti.
„Na vyrovnanie záväzkov CDCP postačuje vykonanie prevodu cenných papierov v zákonom stanovenom termíne,“ povedal hovorca spoločnosti Michal Ambrovič.
FNM prevezme na seba povinnosť uhradiť poplatok za vedenie účtu za rok prevodu aj dva roky dozadu. Povinnosti zaplatiť faktúru z tohto januára sa môžete zbaviť aj v roku 2013.
Voľby odhalia vôľu
V januári sa státisíce ľudí na Slovensku zhrozili nad faktúrou za vedenie účtu. Stačilo niekoľko týždňov, aby pošty a pracoviská RM-S Market nestíhali.
Len vo februári vybavili okolo 35-tisíc osôb.
„Apelujeme na ľudí, aby si nenechávali rozhodnutia o prípadnom prevode na poslednú chvíľu a vyhli sa tak čakaniu v radoch,“ povedal hovorca depozitára Michal Ambrovič.
Za vedenie účtu v minulom roku poslali vyše 700-tisíc faktúr. Niektoré strany avizovali audit tejto spoločnosti. Ich volebné výsledky naznačia priechodnosť takýchto návrhov.
Trpezliví dedičia ušetria
Čaká sa iba na stanoviská ministerstva spravodlivosti a Národnej banky Slovenska.
Čo robiť v prípade, keď akcie z kupónky neboli predmetom dedičského konania a nie je ochota otvoriť ho? Ministerstvo financií informovalo, že takéto prípady si nebudú vyžadovať otvorenie dedičského konania.
„Na prechod zaknihovaných cenných papierov bude možné akceptovať aj právoplatné osvedčenie o dedičstve, v ktorom nie sú explicitne uvedené,“ napísal hovorca ministra Martin Jaroš. Podmienkou má byť dohoda dedičov, že prevedú všetko.
Možné riešenia
Pre bezcenné akcie nezahrnuté do dedičstva nebude treba otvoriť dedičské konanie. Otázkou je dohoda dedičov o prevode. Dedič nebude potrebovať dočasný účet majiteľa cenných papierov.
„Ak to má byť nejaká dohoda, musia byť určené jej podmienky: čo v nej má byť, kto ju má podpisovať, kto to má kontrolovať,“ povedala Martina Sobinkovičová z notárskej komory.
Čaká sa na stanovisko ministerstva spravodlivosti. „Zatiaľ nebudeme informovať o priebežných návrhoch,“ reaguje Centrálny depozitár cenných papierov.
Ďalšou komplikáciou je, že bezcenné papiere na účte zosnulého nemožno previesť na Fond národného majetku priamo. Právoplatný dedič si musí otvoriť majetkový účet v depozitári alebo v banke, ktorá je jeho členom, a najprv ich previesť naň.
„Bude možný prevod priamo z účtu poručiteľa na FNM,“ píše Jaroš.
Depozitár požiadal o stanovisko Národnú banku Slovenska. „Z právnych názorov ministerstiev spravodlivosti a financií je zrejmé, že dedičia môžu takto s cennými papiermi disponovať,“ povedala Jana Kováčová z NBS.
Koniec zdĺhavej procedúry?
Centrálny depozitár má za úlohu výrazne zjednodušiť prevod bezcenných papierov. Je niekoľko možností.
Nepriamou novelou zákona o veľkej privatizácii z 29. februára sa predĺžila možnosť zbaviť sa poplatkov za účet z kupónky. Zmeniť sa má aj postup pri tejto procedúre.
„Majiteľom cenných papierov bude stačiť, aby predložili iba ponuku na prevod. Ostatné činnosti súvisiace s pripísaním cenných papierov na účet FNM sa uskutočnia následne,“ napísal hovorca ministra financií Martin Jaroš.
Zatiaľ nie je jasné, čo by to znamenalo pre záujemcu o darovanie akcií: ideálne by bolo, keby mu pripravili všetko potrebné a on by to len podpísal.
Odborníci oslovení ministerstvom financií preberajú ešte jednu možnosť – organizovaný prevod. Žiadateľ by poveril určenú právnickú osobu, aby to vybavila v jeho mene, a už by sa nemusel o nič starať.
Momentálne sa rieši, ktorý zo zainteresovaných subjektov by to mohol robiť. Mohlo byť ísť o Slovenskú poštu.
Jedno sa nezmení: hodnotu akcií si musíte zistiť sami
Výpis z účtu prezradí len názov spoločnosti, ktorá cenné papiere vydala, a ich nominálnu hodnotu.
Pripravované opatrenia neobsiahnu celý problém. Jedna vec určite ostane povinnosťou majiteľov účtu: zistiť si hodnotu akcií.
„Občania by sa mali obrátiť na obchodníkov s cennými papiermi, prípadne na banku, ktorá vedie ich účet majiteľa, či priamo na emitenta,“ radí im hovorkyňa Slovenskej pošty Bela Lisáková.
Niektoré banky odkážu na internet
Povolenie na činnosť obchodníka s cennými papiermi majú aj banky.
„Klientom, ktorí navštívia ktorúkoľvek našu pobočku, poskytneme po predložení stavového výpisu informácie o obchodovateľnosti cenných papierov z kupónovej privatizácie. Tieto informácie poskytujeme bezplatne,“ povedal Michal Kopecký z VÚB.
Naopak, napríklad Slovenská sporiteľňa a ČSOB odkazujú na stránku Burzy cenných papierov.
Filtrovať akcie by mohol depozitár
Mnohé firmy zanikli bez právneho nástupcu, ďalšie sú v konkurze alebo v likvidácii. Milan Hošek z
Ochranného spoločenstva minoritných akcionárov hovorí, že depozitár cenných papierov by mal filtrovať akcie od takých, ktoré nemôžu mať hodnotu. Ide najmä o firmy vymazané z obchodného registra alebo v konkurze.
Pomôže internet, najmä obchodný register, Burza cenných papierov a stránka Ochranného spoločenstva minoritných akcionárov.
Rady pred poštami pomaly miznú
Situácia na poštách a pracoviskách RM-S Market sa trocha upokojila. Ďalšie posilnenie personálneho stavu alebo rozšírenie kontaktných miest závisí od dopytu.
Pracovníci pošty zodpovední za prevod akcií z kupónky majú za sebou najťažší mesiac v tomto roku. Vo februári vybavili vyše 31-tisíc majiteľov účtov. Len čo uplynul termín splatnosti faktúry, ľudí začalo ubúdať.
„V marci zaznamenávame nižší záujem,“ povedala Andrea Pivarčiová z Odboru komunikácie Slovenskej pošty.
Pošta v číslach
Prevod robí 42 pôšt. Na jeden kraj pripadá priemerne päť takýchto miest. Niektoré pracoviská prijali za týždeň vyše 1500 ľudí.
Keby sa nepredĺžila lehota na prevod, niektoré pošty by už nikoho nevybavili. Prijaté objednávky ich zamestnali až do konca roka.
„Existujúce pracoviská sme už posilnili personálne,“ tvrdí Pivarčiová. „Pre každý prípad uvažujeme o zvýšení počtu pracovísk. Analyzujeme lokality podľa dopytu.“
Z privatizácie, ktorú bude naveky symbolizovať kupónová knižka, zostalo vyše milióna účtov. Do tejto stredy uzavrelo zmluvu o prevode 212-tisíc ľudí.
RM-S Market má jedno pracovisko pre objednaných dedičov (Bratislava) a štyri pre ostatných majiteľov účtov (Bratislava, Nitra, Žilina a Košice).
„Väčšina pracovísk stíha vybavovať všetkých záujemcov priebežne,“ tvrdí právnik spoločnosti Martin Vrzgula.
Denne ide o viac ako tisíc osôb. „Pokiaľ by sa dlhodobo udržala takáto návštevnosť, stihli by sme do 31. decembra 2013 vybaviť všetkých, ktorí majú záujem.“