BRUSEL, BRATISLAVA. Maďarsko bude prvou krajinou, ktorej Európska únia zmrazí eurofondy. Ministri financií na včerajšom rokovaní schválili návrh Európskej komisie, ktorá Budapešť potrestá za to, že si od roku 2004 nedokáže ustrážiť deficit pod tromi percentami HDP, ako to stanovuje únia. Na budúci rok sa očakáva schodok na úrovni 3,6 percenta.
Maďarsko by tak malo od budúceho januára prísť o 495 miliónov eur z Kohézneho fondu, ktoré idú hlavne na financovanie projektov v oblasti životného prostredia a dopravy. Na nápravu má vláda čas do 22. júna, keď ministri financií rozhodnutie ešte raz prehodnotia. Sankcie podporilo aj Slovensko.
„Podporili sme sankcie. Sme za to, aby sa dodržiavala prísna rozpočtová disciplína," povedal hovorca nášho ministerstva Martin Jaroš. Ministri sa dlho nevedeli dohodnúť, Mikloš musel odložiť odlet z Bruselu. Proti trestu boli najmä Rakúšania.
Rakúsko bolo proti
Po tom, ako agentúra Reuters v pondelok informovala, že v otázke fondov panuje u väčšiny ministrov zhoda, forint začal prudko klesať na 295 forintov za euro.
Komisia opatrenie navrhla už koncom februára a keďže vláda neprijala uspokojivé opatrenia, aby budúcoročný schodok znížila, včera ho schválili ministri financií členských krajín únie. Dlho bolo proti susedné Rakúsko. „Mám pocit, že sa meria dvojakým metrom.
Včera sme diskutovali o Španielsku, ale s rovnakými sankciami sme nevyšli," povedala pre ORF rakúska ministerka financií Maria Fekterová.
Kohézny fond
Maďarsku zmrazia pomoc
Dôvodom je vysoký deficit
z Kohézneho fondu dostáva 15 členských krajín únie vrátane Slovenska, peniaze z Bruselu idú do regiónov štátov únie, ktorých HDP nedosahuje 90 percent európskeho priemeru, najväčším príjemcom je momentálne Poľsko .
Maďarsko nie je jedinou krajinou, ktorá nedodržiava rozpočtové pravidlá, Brusel tvrdí, že na rozdiel od ostatných nemá snahu to zmeniť. Vládna strana Fidesz voličom bruselské rozhodnutia vysvetľuje ako zásah do vnútorných záležitostí štátu, za ktoré môžu iní.
Nie je to vina Fideszu
„V Bruseli a Štrasburgu útočia na Maďarsko na základe princípov sociálnych demokratov a liberálov," povedal pre Magyar Hírlap Mihály Balla, predseda parlamentného výboru pre zahraničie za Fidesz.
„Orbánova vláda spravila pre skresanie rozpočtového schodku viditeľne viac ako Gyurcsányova." Maďarská socialistická strana (MSZP), za ktorú bol premiérom Ferenc Gyurcsány, vo vyhlásení naopak tvrdí, že práve politika Orbánovej vlády donútila Európsku komisiu konať.
V období, za ktoré únia Budapešť trestá, vládli socialistickí premiéri Gyurcsány a Gordon Bajnai.
V roku 2011 už Orbánova vláda dokázala rozpočet vyrovnať, ale len prevodom peňazí z dôchodkových fondov, čo Európska komisia nepovažuje za dostatočné a systémové riešenie. Národná agentúra pre rozvoj už avizovala, že projekty financované z eurofondov by sa mohli kompenzovať úľavou na DPH.
Okrem sankcií hrozí Maďarsku, že sa dostane na Európsky súdny dvor. Európska komisia minulý týždeň posunula dve konania proti Maďarsku pre zmeny v ústave. V Maďarsku to vyvoláva protieurópske nálady.