BRATISLAVA. Vajcia v obchodoch stále dražejú. Desaťkusové balenie, ktoré v januári predávali obchody Moja Samoška za 1,09 eura, dnes stojí 1,99 eura.
Potvrdil to Peter Seidner z reťazca. Dodal, že nákupné ceny vajec stúpli v marci oproti januáru o 56 percent.
Obchodná sieť CBA Slovakia tvrdí, že od januára do marca dodávatelia zdraželi vajcia o vyše 70 percent. Do cien na pultoch sa nárast cien premietol asi spolovice, hovorí Mária Janurová, riaditeľka nákupu CBA.
Producenti vajcia zdražujú preto, že ich na trhu ubudlo. Postaral sa o to Brusel, keď presadil viac životného priestoru pre každú sliepku. Klietky sú od januára väčšie a sliepok v nich je menej. Viacerí poľskí producenti, ktorí zásobovali náš trh, si klietky neprerobili, a tak nemôžu vajcia do únie dodávať.
Ešte vyššie ceny
V marci oproti februáru zdraželi vajcia asi o desať percent, hovorí Dana Belicová, obchodná riaditeľka producenta vajec Begokon. Do Veľkej noci sa však zrejme ceny ešte zvýšia. „Oproti tomu, čo je teraz, pôjdu hore o osem až desať percent,“ odhaduje Belicová s tým, že to už bude pravdepodobne cenový strop.
Dodávateľ vajec Proovo zatiaľ nevie vývoj cien odhadnúť. Určite však nebudú v blízkom čase klesať, tvrdí.
Viaceré reťazce s ďalším rastom cien počítajú. „Na základe informácií od dodávateľov očakávame, že pred Veľkou nocou pôjdu ich ceny ešte nahor,“ povedal Seidner.
Onedlho sa pritom začne predveľkonočný tlak na ceny. Ten prichádza každoročne bez ohľadu na regule Bruselu.
Vajec nemusí byť dosť
Nie je ani isté, či pred Veľkou nocou bude dostatok vajec na pultoch.
„Vajec k Veľkej noci nebude viac, ako je teraz. Keď bude stúpať ich spotreba, môže ich byť nedostatok,“ hovorí Belicová.
Aj dnes je problém zohnať dostatok vajec. „Je pravda, že nám dodávateľ nedodal celú objednávku,“ povedal Miroslav Chmelár z firmy Ahold, ktorá prevádzku je obchody Hypernova a Albert.
Na zazmluvnené dodávky sa spolieha napríklad Tesco. Na druhej strane, drahšie vajcia už mierne znížili dopyt po nich, hovorí Chmelár.
Vajcia od našich producentov pritom odčerpávajú aj susedné krajiny. Problém má najmä Česko, kde pre Brusel chýba asi 20 percent vajec. Desaťkusové balenie v tamojšom Tescu od jesene zdraželo z 1,01 na dnešných 2,01 eura.
Situáciu už okomentoval na blogu aj český prezident Václav Klaus. Za vinníka označil ľavicové zásahy Bruselu do voľného trhu a pripomenul centrálne plánovanú ekonomiku. Keď sa totiž do trhu iracionálne zasiahne, na trhu vznikne porucha a ľudia v panike skupujú vajíčka. Majú ich potom doma viac, než by normálne mali, tvrdí.
Úplne najdrahšie vajcia v únii majú teraz Nemci. Oproti cenám na Slovensku sú vyššie o 55 percent a oproti českým o 35,9 percenta.
Českí cukrári a pekári už avízujú, že pre drahšie vajcia zrejme zdvihnú ceny aj oni. Cukrári a pekári, ktorých sme oslovili na Slovensku to zatiaľ neplánujú.