BRATISLAVA. Keby štát vybral na DPH toľko, čo má, neboli by daňové podvody a firmy by platili načas, príjmy rozpočtu by si polepšili možno až o 2,3 miliardy eur.
Inštitút finančnej politiky takto vyčíslil daňovú stratu v prípade DPH podľa dát z roku 2010. Je to 3,5 percenta nášho HDP.
Koľko sa dá vybrať navyše
Inštitút odhaduje, že celkovú stratu by bolo možné vďaka niektorým opatreniam znížiť minimálne o 1,6 percenta HDP. Tým by sme dosiahli rovnakú efektívnosť výberu DPH, ako je priemer v krajinách EÚ.
Inak povedané, buď by sme zvýšili výnos z DPH o 1,1 miliardy, alebo by základná sadzba DPH mohla byť vďaka tejto sume nižšia o 4,7 percentného bodu.
Keďže prepočet sa robil za rok 2010, keď základná sadzba DPH bola 19 a nie 20 percent, znamenalo by to jej zníženie na 14,3 percenta.
Ekonómovia Ľudo Ódor a Michal Horváth vo svojej analýze rátajú s tým, že by sa výber DPH dal zlepšiť asi o 150 miliónov eur, ale najskôr v rokoch 2014 a 2015.
S prípadnými lepšími výnosmi z tejto dane by sa tak nedalo rátať v budúcom roku, keď potrebujeme stlačiť deficit verejných financií pod tri percentá HDP.
Ministerstvo financií odhaduje, že treba nájsť 1,2 miliardy eur. Pesimistický scenár spomínaných ekonómov ráta so sumou 1,85 miliardy.
Alternatívy
Z možností, ktoré ponúkajú, vyplýva, že priestor na väčšiu časť konsolidácie, teda ozdravenia verejných financií je skôr na strane príjmov.
Smer sa netají tým, že nechce zvyšovať DPH, no nechce už rovnú daň.
Ódor s Horváthom hovoria vo svojej analýze aj o alternatíve, že by sa rovná daň zvýšila z 19 na 21 percent. Poslanec Smeru Peter Kažimír včera zopakoval, že chcú zaviesť progresívne zdaňovanie. Inak povedané, vyššiu sadzbu dane, konkrétne 25 percent, by platili ľudia z príjmov nad 33-tisíc eur ročne.
Firmy s nadpriemernými ziskmi budú mať sadzbu 22 alebo 23 percent. Zachytí to napríklad banky alebo mobilných operátorov.
Smer chce väčšiu časť konsolidačných opatrení urobiť v roku 2013. Kažimír pripustil, že by niektoré spotrebné dane mohli ísť hore už v priebehu tohto roka. Strana sa netají tým, že zvažuje vyššie zdanenie alkoholu, cigariet aj hazardu.
Premiér Robert Fico v rozhovore pre SME povedal, že chcú viac zdaniť luxus. Čo by sa presne zdanilo a akou sadzbou, majú povedať odborníci.
Strana môže peniaze hľadať aj v koncesionárskych poplatkoch. Legislatívny stav je taký, že sa majú od januára zrušiť.
Rozpočet tak príde zhruba o 80 miliónov eur ročne. Smer tvrdí, že ich opätovne nezavedie, ak si to nevyžiada stav verejných financií. Keďže treba šetriť, dá sa čakať, že ich skôr opäť zavedú.