BRATISLAVA . Medziročne ich cestovalo za dovolenkou viac, a to o 19,5 %.
Naopak, na dovolenku neišlo podľa údajov zverejnených slovenským štatistickým úradom 76,3 % občanov, pričom najčastejším dôvodom boli financie. Ďalšími boli zdravotné dôvody, rodinné a aj pracovné. Avšak 24,5 % Slovákov sa chystá na dovolenku v inom období.
Tých vyše milión Slovákov uskutočnilo takmer 1,38 mil. dlhodobých a krátkodobých dovolenkových pobytov doma i v zahraničí, čo predstavuje medziročný nárast o 30,2 %. Celkový počet prenocovaní vzrástol o 22,4 % a celkové výdavky mierne poklesli o 0,5 %.
Počet dlhodobých pobytov sa zvýšil o 25,7 %, a to najmä na Slovensku. Priemerné výdavky na jeden dlhodobý pobyt na Slovensku poklesli o 17,2 %, pri zahraničných pobytoch zaznamenali pokles o 28,3 %. Počet krátkodobých dovolenkových pobytov doma a v zahraničí vzrástol o 33,3 %. Priemerné výdavky na krátkodobé domáce pobyty poklesli o 21,1 %, pri zahraničných pobytoch naopak zaznamenali nárast o 22,8 %.
Hlavným účelom dlhodobých dovolenkových pobytov v SR bol rekreačný pobyt na horách. Pri zahraničných pobytoch bol hlavným účelom návšteva príbuzných a rodiny. Najnavštevovanejšími okresmi počas domácich dlhodobých dovolenkových pobytov boli okresy Poprad, Liptovský Mikuláš a mesto Bratislava.
Zahraničné dlhodobé pobyty trávili občania SR najmä v Rakúsku, v Spojenom kráľovstve a Českej republike.
Hlavným účelom domácich krátkodobých pobytov bola návšteva príbuzných a rodiny a rekreačný pobyt na horách. Najnavštevovanejším počas domácich krátkodobých dovolenkových pobytov bol okres Poprad, mesto Bratislava, okresy Liptovský Mikuláš a Žilina. Hlavným účelom krátkodobých dovolenkových pobytov v zahraničí bol poznávací zájazd a návšteva príbuzných a rodiny. Najnavštevovanejšou destináciou bola Česká republika a Poľsko.