Agentúrnu správu sme o 19:15 nahradili článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Ministerstvo práce podozrieva štyri mimovládne organizácie, že počas striedania vlád v roku 2010 tunelovali eurofondy. Cez fiktívne výdavky mali neoprávnene získať asi 50-tisíc eur.
Kontrola ukázala, že tá istá osoba mala byť v rovnakom čase na dvoch miestach. Počas toho, ako mala v jednej mimovládke prednášať, v ďalšej sedela medzi školiacimi sa ľuďmi.
Obrátili sa na políciu
Prípad rieši Úrad boja proti korupcii. Organizácie sú totiž podozrivé z trestného činu poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev. Okrem falšovania mali predkladať nesprávne či neúplne výkazy.
Zmluvy s nimi malo podpísať ešte v júni 2010 bývalé vedenie ministerstva, no k finančnému plneniu prišlo už za úradovania Jozefa Mihála (SaS).
„Exministerka podpísala zmluvy, ktoré boli platné aj po výmene vedenia ministerstva a teda sme ich museli plniť,“ vraví štátna tajomníčka rezortu práce Lucia Nicholsonová (SaS).
Zodpovednosť za chyby nesú prijímatelia finančnej pomoci a nie ministerstvo, zdôrazňuje exministerka práce Viera Tomanová (Smer).
„Čo však robili tie dva roky, keď dnes tvrdia, že tento prípad sa mal stať v júni 2010?“ pýta sa.
Tomanová tvrdí, že mimovládky majú reportovať výdavky mesačne. „Nie je to pravda. Tieto subjekty majú povinnosť reportovať každých šesť mesiacov,“ oponuje Nicholsonová.
Z Nicholsonovej slov vyplýva, že na prípad neprišli skôr, pretože ho mali organizácie premyslený.
„Kontrolu sme robili aj na mieste. Až pri krížovej kontrole medzi Fondom sociálneho rozvoja a Sociálnou implementačnou agentúrou sme zistili, že vykazovali pri rôznych projektoch rovnaké aktivity,“ dodala Nicholsonová.
Spája ich adresa
Podozrenia sa týkajú troch občianskych združení a jednej neziskovky.
Rómske mediálne a dokumentačné centrum a Európska rómska pracovná agentúra sídlia na rovnakej adrese v Bratislave, kde má sídlo aj eseročka Timur & Partners.
Tá sa podľa dva roky neaktualizovaného webu venuje poradenstvu v oblasti eurofondov.
Na webe si rómske organizácie uvádza ako partnerov, píše tam aj o svojej košickej pobočke.
Odtiaľ sú zvyšné dve podozrivé organizácie - Košické lokálne partnerstvo sociálnej inklúzie a Regionálne združenie partnerstiev sociálnej inklúzie Cesta.
Medzi zakladateľov Cesty patril aj Košický samosprávny kraj, neziskovka vznikla len mesiac pred podpisom zmluvy s rezortom práce. O vyše roka na to už bola zrušená. S jej šéfom sa nám napriek viacerými pokusom včera nepodarilo spojiť.