BRUSEL.
Tieňové bankovníctvo doteraz nebolo v centre pozornosti potenciálnej regulácie a dohľadu. Reformy právnych predpisov sú dôsledkom poučenia sa EÚ z čerstvej finančnej krízy. Najmä reformy v bankovom sektore by podľa správy Európskej komisie (EK) mali prispieť k vytvoreniu silnejšieho a zdravšieho finančného sektora v službách reálnej ekonomiky.
Tieňové bankovníctvo do istej miery plní dôležité funkcie vo finančnom systéme. Vytvára napríklad dodatočné zdroje financovania a investorom ponúka alternatívu k bankovým vkladom. Avšak môže predstavovať aj potenciálnu hrozbu pre dlhodobú finančnú stabilitu, pretože sa vo finančnom sektore hromadia neznáme zdroje rizík a hrozí, že sa prenesú z tieňového bankového sektora na štandardný bankový sektor.
V nadväznosti na výzvy, ktoré boli vznesené skupinou G20 na samite v Soule v roku 2010 a na samite v Cannes v roku 2011, Rada pre finančnú stabilitu (FSB) v súčasnosti vypracúva odporúčania týkajúce sa regulácie týchto činností a subjektov a dohľadu nad nimi. Prostredníctvom dnešnej konzultácie v podobe zelenej knihy sa EK aktívne zúčastňuje na prebiehajúcich prácach FSB.
"Európska únia vystupovala ako celosvetový líder pri zavádzaní ambicióznych reforiem v oblasti finančnej regulácie, a najmä v oblasti bankovníctva. Neboli by sme radi, keby finančné činnosti a subjekty obchádzali existujúce a plánované pravidlá, pretože tak môže dochádzať k hromadeniu nových zdrojov rizík vo finančnom sektore," uviedol komisár Barnier.
Podľa neho EÚ musí lepšie pochopiť, čím v skutočnosti tieňové bankovníctvo je a čím sa zaoberá, aká regulácia a dohľad by boli vhodné a na akej úrovni.
Rada pre finančnú stabilitu definuje tieňový bankový systém ako "systém sprostredkovávania úverov, ktorý zahŕňa subjekty a činnosti mimo štandardného bankového systému".
Konferencia o tieňovom bankovníctve sa uskutoční 27. apríla v Bruseli.