BRATISLAVA. Kúpa malého pozemku na výstavbu veľkého domu a oproti tomu snaha predať záhradu, alebo iný nestavebný pozemok za cenu parcely s vybudovanými inžinierskymi sieťami. To sú dve najčastejšie chyby, ktoré robia ľudia pri kúpe či pri predaji pozemku.
Na rozdiel od predávajúcich sa však kupujúci poučili. „Už si uvedomujú, čo znamená kvalitný pozemok, respektíve nehnuteľnosť,“ hovorí Peter Danihel z Bond reality.
Nie je to len vhodný tvar, výmera, dostupnosť všetkých inžinierskych sietí, orientácia, šikmosť pozemku. No hlavne lokalita, služby, doprava do práce, voľnočasové aktivity i potenciál držby ceny samotného pozemku a na ňom postavenej nehnuteľnosti.
Veď sused
Stretávam sa s ľuďmi, ktorí chcú predať polia, lúky za cenu stavebných pozemkov v tej lokalite. Neuvedomujú si, čo stojí dotiahnuť tam inžinierske siete, cesty, vyňatie pôdy z pôdneho fondu a podobne. Vidia len to, že vedľajšie pozemky sú stavebné a na ich sa môže stavať, hovorí Juraj Kleman z bratislavskej RE/MAX Dynamic. Takéto pozemky sú potom predražené a podľa makléra je ich veľa.
Ide aj o kvalitu budúceho bývania, upozorňuje Veronika Komorníková z realitného portálu Trh.sk. „Ľudia stavali sídla vždy tam, kde na to boli najlepšie podmienky,“ vraví.
Ak pôda zostala roľou, nemusí to byť najvhodnejšie miesto na bývanie. Stavby môže napríklad ohrozovať podzemná voda alebo bývanie môže znepríjemňovať silný vietor.
Ceny? Ako kde
Trh s pozemkami je iný ako s bytmi. V súčasnosti sa o ne zaujímajú hlavne mladé rodiny s úspešnejšími zamestnaniami. Prípadne ľudia, ktorí hľadajú alternatívu k uloženiu peňazí v bankách, pričom plánujú stavať. Kupuje sa ich však podstatne menej ako bytov a pre vývoj cien príliš neplatia paušálne predpovede.
„Sú lokality, kde cena rodinného domu s pozemkom bola v rokoch 2006 až 2008 po prepočte 230 až 250 000 eur a dnes je ich problém predať za 135 až 160 000 eur,“ vraví Danihel.
A naopak, prémiové lokality s krásnym výhľadom a „dobrou adresou“ (Hradný vrch, Palisády, Kalvária, Horský park, Slavín i Kramáre) si ceny držia a vo vychytených prípadoch môžu rásť.
Pozemky „na zelenej luke“
Plusy:
Nové inžinierske siete
Dostatočne široké ulice na prejazd vozidiel (pokiaľ investor príliš nešetrí ).
Vytvorenie priestorov na parkovanie (aj pre návštevy, ak investor nešetrí).
Dnes už štandardný tlak budúcich kupujúcich na služby (detské ihrisko, služby, obchody a podobne).
Mínusy:
Dlhší čas predaja pozemkov (priemerne sa v dobrých lokalitách a projektoch predávajú 2 - 3 pozemky mesačne – dávnejšie to bolo 5 - 8). Predlžuje sa čas, keď všetci dokončia stavbu. Môže sa stať, že ľudia budú na „stavenisku“ aj niekoľko rokov.
Ťažkosti môžu nastať pri nedostatočnej kapacite a preťažení sietí (voda, kanalizácia, elektrina).
Nie je prístup k plynu.
Zdroj: Bond reality
Škody odfotografujte
Ako riešiť niektoré starosti s novostavbami, radí advokátka Hana Kováčiková z KPK legal.
Nasťahovali sme sa do bytu v novostavbe. No už týždeň nám zateká a poškodilo to aj maľovku. Ako máme reklamovať?
Každú reklamáciu je potrebné uplatniť u predávajúceho písomne, s opísaním škôd. Odporúčam vyhotoviť aj fotodokumentáciu poškodenia. Predávajúci je povinný zabezpečiť bezodkladne, najneskôr do 30 dní odstránenie vyznačených škôd. Reklamačné konanie (forma, postup, kontaktná osoba, lehoty na vybavenie) býva štandardne upravené v zmluve o výstavbe bytu, respektíve v zmluve o prevode vlastníckeho práva k bytu. Presný postup by mal byť uvedený tam. Pokiaľ predávajúci nedohodne v stanovenom čase nápravu, môžete si túto poruchu odstrániť sami a následne sa od predávajúceho domáhať náhrady škody, to znamená nákladov na opravu a maľovanie.