1. Čo čítať v liste vlastníctva
Všetko. Dostať sa k listu vlastníctva je najlacnejšie a najrýchlejšie na katastrálnom portáli. Dáta v ňom sa podľa skúseností hypobánk obnovujú vždy cez víkend.
Pri pozemkoch vás zo základných informácií má zaujímať číslo parcely, jej výmera a druh pozemku.
Ďalej, v akom registri je pozemok evidovaný (označené písmenom), počet vlastníkov, ťarchy no aj prípadné plomby či v časti Poznámka alarmujúca formulka o tom, že hodnovernosť údaja katastra bola z nejakého dôvodu spochybnená.
Je teda možné, že bude o nehnuteľnosti rozhodovať súd alebo bude potrebná nejaká dohoda.
2. Žiadosť na pozemkový úrad
Ak sa v liste vlastníctva udáva iný druh pozemku ako zastavané plochy a nádvoria či ostatné plochy, znamená to, že stavať tak skoro nebudete. Pri zmene iných pozemkov (najčastejšie vinice, ornej pôdy, záhrady) na ostatnú či zastavanú plochu musíte žiadať pozemkový úrad o vyňatie z poľnohospodárskeho pôdneho fondu.
Tlačivo aj so zoznamom príloh nájdete na webovej stránke úradu (cez pozemkovyurad.sk).
Prvou z príloh je vyjadrenie mestskej časti (obce), že zamýšľaná stavba je v súlade s územným plánom.
Okrem iného budete potrebovať originál výpisu z listu vlastníctva a katastrálnu mapu (obidva doklady s kolkom za osem eur), geometrický plán na vyňatie pozemku v dvoch vyhotoveniach, projektovú dokumentáciu, no výpočet príloh je oveľa dlhší.
Za vydanie rozhodnutia sa platí 33 eur, za vydanie stanoviska sú to tri eurá. Výška odvodu za trvalé odňatie poľnohospodárskej pôdy zaradenej podľa kódu bonitovanej pôdnoekologickej jednotky do 1. až 4. skupiny je od šesť do pätnásť eur za štvorcový meter.
3. Rozhoduje územný plán
Aby ste preverili, či vôbec bude možné na pozemku stavať, prípadne či pre výstavbu platia nejaké limity, musíte ísť na miestny (obecný) úrad.
Predkladá sa žiadosť o územnoplánovaciu informáciu, uvediete parcelné číslo a katastrálne územie. Za túto službu sa neplatí.
„Aby ste zistili možné limity, požiadajte aj o územnotechnické podmienky,“ radí Jiřina Zentková z firmy Geozent. Z nich sa dozviete, ako môže vyzerať „chata“, ktorú idete postaviť v záhradkárskej oblasti.
V Bratislave takúto výstavbu limituje napríklad mestská časť Rača. „V niektorých lokalitách nesmiete zastavať chatou viac ako 60 štvorcových metrov, pričom sa nepripúšťa výstavba viac ako jedného nadzemného podlažia s podkrovím,“ upozorňuje Zentková.
4. Pozor na písmená
V prípade, že je pozemok predmetom nejakého konania na katastrálnom úrade, objaví sa na liste vlastníctva plomba vyznačená písmenami. S nehnuteľnosťou sa počas trvania plomby neodporúča obchodovať.
Písmeno V signalizuje vkladové konanie – nehnuteľnosť sa objavila v kúpnej zmluve, zmluve o zriadení vecného bremena, záložnej zmluvy a podobne. Písmeno Z hovorí o záznamoch a na liste vlastníctva sa objaví napríklad pri dedičskom konaní alebo je nehnuteľnosť predmetom rozhodovania štátnych orgánov (kolaudácia, vyňatie z pôdneho fondu a podobne).
Písmeno X signalizuje reklamáciu. Môže ísť o jednoduchú vec, napríklad drobné pochybenie v zápise mena alebo adresy, ale aj o vážne spory o hranice pozemku či duplicitu vlastníctva.
Kde sú siete?
Elektrina
Na písomnú požiadavku o územnotechnickú informáciu pripojenia v lokalite odpovie špecialista ZSE, zohľadní maximálnu rezervovanú kapacitu.
Za službu sa neplatí.
Poslať treba kópiu z katastrálnej mapy plus súčasnú výkonovú bilanciu.
ZSE zakresľuje len distribučné siete podzemné – ide o informatívny zákres. Ak majú vedomosť o cudzích rozvodoch, upozornia žiadateľa.
Na presné polohy je potrebné požiadať o vytýčenie sietí a za túto službu sa už platí.
Vyjadrenie o elektrických rozvodoch robia i e–mailom.
Vodovod a kanalizácia
Obrátiť sa treba na BVS.
Zákresy do katastrálnej mapy vám neurobia, no dostanete výtlačok z GISu (Geografický informačný systém), kde sú vyznačené verejné vodovody a verejná kanalizácia v ich prevádzke.
Za túto službu sa neplatí.
Plyn
Na orientačný údaj pri úmysle kúpiť pozemok informáciu dá bezplatne pracovník technickej dokumentácie na oddeleniach prevádzky SPP – distribúcia.
Postačuje sprievodný list a kópia katastrálnej mapy , prípadne tlačivo z internetu.
Na základe kópie mapy identifikujú pozemok v systéme GIS a vytlačia presnú situáciu aj so zakreslením plynárenských zariadení. Tiež cudzích zariadení (napríklad majetkovo nevyrovnaných).
Domom svedčia pravé uhly
Ako stavbu vášho domu môže ovplyvniť kupovaný pozemok?
Tvar
Najvýhodnejší tvar pozemku je podľa architektov pravouhlý štvorec alebo obdĺžnik. „Rôzne tvary sú možno efektné z pohľadu estetického usporiadania pozemku, napríklad sadové úpravy. Sú však náročnejšie na usporiadanie stavieb,“ povedal autorizovaný architekt Alexander Bél.
Orientácia
Okrem tvaru pozemku zaváži pri stavbe domu aj jeho orientácia na svetové strany. Pri kúpe pozemku je preto dôležité, aby ste sa rozhodovali aj podľa toho. Architekti upozorňujú, že orientácia je dôležitá najmä vtedy, ak chce mať majiteľ domu aj záhradu.
Zhodujú sa, že majitelia by sa mali vyvarovať orientácii na sever. Naopak, najvýhodnejšie sú podľa nich pozemky orientované na juhovýchod až juhozápad.
Veľkosť
Pri veľkosti zaváži najmä typ domu, ktorý si chcete postaviť. Treba však myslieť aj na povinné medzery medzi domami.
„Minimálne odstupy rodinných domov určuje vyhláška, majú byť sedem metrov,“ povedal architekt Bohumil Kováč. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako dva metre, píše sa vo vyhláške.
Odstup domov však môže klesnúť na štyri metre. A to v prípade, že ide o stiesnené územné podmienky. V protiľahlých častiach stien susediacich domov však nesmú byť okná obytných izieb.
Veronika Folentová