RUSSELSHEIM.
V pondelok (19. 3.) o tom informovali v Rüsselsheime predstavitelia zamestnancov všetkých závodov Opelu zo siedmich európskych krajín. Uviedli, že vedenie Opelu namiesto toho, aby so zamestnancami hľadalo cestu, ako dostať podnik z odbytovej a energetickej krízy, chce jednotlivé závody postaviť proti sebe.
Šéf rady Wolfgang Schäfer-Klug oznámil, že Európske fórum zamestnancov (EEF) a Európske združenie metalurgických odborov (EMB) žiadajú manažment, aby ihneď pristúpil ku konštruktívnemu rokovaniu s predstaviteľmi zamestnancov. Tí musia konečne dostať úplnú informáciu o reálnom pláne vývoja podniku do roku 2016. Vedenia Opelu a GM však nechcú začať rokovať na túto tému a spoliehajú sa na metódu "rozdeľuj a panuj".
Manažment Opelu vyhlásil, že sa nebude zúčastňovať na špekuláciách. V jeho pondelkovom stanovisku sa uvádza, že pracuje na nevyhnutných stratégiách a zamestnancov bude informovať, keď im bude mať čo povedať.
Opel sa nemôže dostať z krízy. Dopyt po jeho produkcii zostáva veľmi slabý najmä v dôsledku krízy juhoeurópskych krajín. Vedenie tvrdí, že Opel musí dosahovať zisk aj počas ťažkých období. Zatiaľ však napriek všetkým opatreniam zostáva v hlbokej strate.
V prvých dvoch mesiacoch tohto roka klesol odbyt vozidiel v západných krajinách medziročne o 7,8 %, Opel a Vauxhall, druhá časť európskej dcéry GM, upadli o 19,9 %. Šéf Opelu Karl-Friedrich Stracke sa vzdal cieľa, že v dohľadnom čase dovedie podniky k zisku.
Čoraz častejšie sa objavujú chýry, že sa GM musí zbaviť svojich závodov v anglickom Ellesmere Port a v nemeckom Bochume.
Informovala o tom agentúra DPA.