SYDNEY. Informovala o tom v utorok na svojej internetovej stránke britská BBC. Štát tak od veľkých firiem, ako sú BHP Billiton, Rio Tinto a Xtrata, za tri roky získa 10,6 mld. austrálskych dolárov (AUD).
Silný dopyt po surovinách zo strany Číny a Indie viedol ku konjunktúre baníctva v Austrálii. Cieľom banskej dane je distribúcia týchto príjmov do iných segmentov ekonomiky. Zákon má začať platiť od 1. júla.
Austrálska vláda chce získané zdroje okrem iného využiť na zníženie korporátnych daní z úrovne 30 % na 29 %. Zákon v Senáte prešiel s podporou vládnej Labouristickej strany a s pomocou zelených.
Konzervatívna opozícia je však proti banskej dani a tvrdí, že investície odídu do zahraničia a krajina príde o tisíce pracovných miest. Austrálska vláda pôvodne v máji 2010 ohlásila zavedenie banskej dane vo výške 40 %, ale vyvolalo to silný odpor zo strany ťažobných firiem.
To bol v júni hlavným dôvodom toho, že Labouristická strana sa rozhodla na post premiéra namiesto Kevina Rudda dosadiť Juliu Gillardovú. Nová šéfka vlády potom s ťažobnými gigantmi dohodla daň vo výške 30 %.
Podporu pre novú daň vláda získala aj prísľubom, že 6 mld. AUD vynaloží na infraštruktúru, napríklad na cesty, železnice a prístavy.