BRUSEL. ej únie.
Dôvodom rozhodnutia ruskej strany je šírenie takzvaného Schmallenbergovho vírusu v niektorých členských krajinách EÚ. Podľa dnešného stanoviska EÚ je však rozhodnutie ruskej strany jasným porušením pravidiel Svetovej obchodnej organizácie (WTO), do ktorej by malo podľa dohody Rusko vstúpiť v auguste tohto roku. Po rokovaniach, ktoré trvali 18 rokov, bolo vlani v decembri odsúhlasené, že ruská ekonomika sa tiež stane súčasťou WTO.
"Európska komisia uvádza, že pre svojich medzinárodných obchodných partnerov Rusko týmto vysiela veľmi negatívny signál ohľadom svojej serióznosti voči WTO," uviedli v spoločnom vyhlásení komisári De Gucht a Dalli.
Schmallenbergov vírus, proti ktorému zatiaľ nebol vyvinutý protiliek, napáda chovný dobytok na farmách, pričom sa najmä ovciam, ale aj kozám a kravám rodia zdeformované mláďatá. V prípade ošípaných tento typ vírusu zaznamenaný nebol. Zatiaľ je známe iba to, že vírus je prenášaný komármi a pakomármi a jeho šírenie je zaznamenané na farmách v Belgicku, vo Francúzsku, v Holandsku, Luxembursku, Nemecku, Spojenom kráľovstve, Španielsku a v Taliansku.
Podľa správy expertov EÚ z januára tohto roku je vírus zrejme neprenositeľný zo zvierat na človeka, ale experti zároveň pripustili, že "v tomto štádiu vyšetrovania sa nič nedá vylúčiť."
Minulý týždeň sa 14 krajín mimo EÚ rozhodli pre preventívne opatrenia z obáv pred šíriacim sa vírusom, ale iba Rusko zaviedlo do platnosti zákaz dovozu živých zvierat z EÚ, ktoré okrem hovädzieho dobytka, oviec a kôz rozšírilo aj na ošípané.
Vývoz živých zvierat z trhov EÚ do Ruska v roku 2011 zaznamenal obrat vo výške 188 miliónov eur. Uplatňovanie sankcií voči EÚ znamená, že tohto roku sa tieto dovozy znížia o minimálne 75 miliónov eur.