Zákazky lodeníc má zachraňovať Eximbanka, tá o projekte pochybuje.
BRATISLAVA. O investičnej pomoci pre galantský Samsung bude rozhodovať nastupujúca vláda Roberta Fica (Smer). Odchádzajúci kabinet Ivety Radičovej totiž po niekoľkých pokusoch ani včera túto otázku neuzavrel.
Samsung žiada 28miliónovú daňovú úľavu na modernizáciu výroby televízorov v Galante. Nevznikli by tak nové miesta, len by sa zachránilo 950 pozícií, ktoré by sa presunuli do novej výroby.
„Nepovažujem za zodpovedné, aby niekoľko dní pred vymenovaním novej vlády tá súčasná rozhodovala o finančných investíciách,“ zdôvodnila premiérka Iveta Radičová.
Samsung čaká
Samsung včera skonštatoval, že stále čaká na verdikt vlády, a keďže nie je rozhodnuté, nebude sa vyjadrovať.
Zatiaľ nie je jasné, ako sa k pomoci postaví Smer. „Najprv musí nová vláda nastúpiť, oboznámiť sa s touto konkrétnou problematikou a až následne rozhodnúť,“ povedal hovorca Smeru Erik Tomáš.
Vo volebnom programe strana píše, že chce podporovať rozvoj etablovaných investorov a investície tam, kde je vysoká nezamestnanosť. V Galante je to pod 10 percent.
Na 950 pracovných miest, ktoré by bez štátnej pomoci s 90miliónovou investíciou zanikli, sú naviazané aj ďalšie tisíce pozícií.
Lodenice majú malé šance
O prácu môže onedlho prísť aj ďalších 300 ľudí v Slovenských lodeniciach Komárno. Tých už firma nahlásila na hromadné prepúšťanie.
Lodenice síce majú objednávky, ale nikto nechce na lode požičať ich klientom. Vláda preto odporučila šéfovi Eximbanky, aby sa situáciou zaoberal.
Ten to už robí aj bez odporúčania vlády. Zvažuje, či by mohla Eximbanka poistiť úvery, ktoré by na lode dali komerčné banky. Nevyzerá to však pozitívne.
„V tejto oblasti financovania, v ktorej banky nie sú ochotné sa angažovať, by sa Eximbanka musela pohybovať na veľmi tenkom ľade,“ píše štátna banka. Tvrdí tiež, že takýto úver lodníkom je v zásade nenávratný, pretože lodná preprava je veľmi lacná.
Komerčné banky súhlasia, že úvery lodiarom sú problém. „Ochota bánk požičať im je nízka, je to dôsledok malého počtu zákaziek a neochoty zahraničných bánk financovať tieto projekty,“ povedal hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer. Dodal, že poistka na úver by šance lodiarov zvýšila. Nekomentoval, či tiež rokujú o úveroch pre klientov lodeníc. Šéf lodeníc Peter Bulla pripomína, že kríza veľké dlhodobé úvery od bánk takmer stopla.
Ak lodenice úvery nedostanú, budú nútené zvyšných zamestnancov do dvoch mesiacov prepustiť.