BRATISLAVA. Ak Slovensko nesplní niektoré požiadavky euroúradníkov, môže zaplatiť státisícové pokuty.
Brusel totiž stále nie je spokojný s tým, ako sme prebrali jeho regule v oblasti recyklácie, či ako vyhodnocujeme dosahy vládnych materiálov na životné prostredie.
Z Bruselu preto na Slovensko putovali listy. „Ak komisia do dvoch mesiacov nedostane od Slovenskej republiky uspokojivú odpoveď, môže tieto veci predložiť Súdnemu dvoru Európskej únie v Luxemburgu,“ varovali úradníci.
Ak by sme pred európskym súdom neobstáli a napriek tomu sa pravidlám neprispôsobili, hrozia nám pokuty.
Za jeden takýto spor môže krajina dostať jednorazovú pokutu, ktorej najnižšia sadzba je 896-tisíc eur.
Okrem toho hrozia za každý deň, počas ktorého sa krajina neprispôsobila súdnemu verdiktu, pokuty do výšky 65 280 eur, informoval Andrej Králik zo zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Diskriminácia v odpadoch
Čo nám hrozí
Spor s Bruselom
Bruselu sa nepozdáva, ako hodnotíme vplyvy na prírodu a podporujeme recykláciu.
Ak by Slovensko prehralo prípadný súd a neprispôsobilo by sa, hrozí pokuta aspoň 896tisíc eur. Strop nie je.
Za každý deň v rozpore s rozsudkom hrozí ďalších 1088 až 65 280 eur.
Zdroj: EK
Nejde pritom o nové spory, na oba nás už predtým Brusel upozornil, ale nedostal uspokojivú odpoveď.
Európskej byrokracii konkrétne prekáža, že keď vláda Roberta Fica schvaľovala program výstavby diaľnic na roky 2007 až 2010, nedala predbežne posúdiť dosahy takéhoto materiálu na životné prostredie.
„Slovensko tvrdí, že tento program má charakter finančného plánu, a preto nespadá pod príslušnú európsku smernicu. Podľa komisie však obsahuje opatrenia, ktoré majú značný vplyv na životné prostredie,“ píšu euroúradníci.
Ešte viac problémov vidí Brusel v tom, ako u nás recyklujeme. „Slovensko dostatočne nepodporuje recykláciu a používanie recyklovaných materiálov,“ vysvetľuje Brusel.
Navyše pri recyklácii odpadov z obalov deformujeme trh.
Tí, ktorí odpad nazhromaždili v iných krajinách únie a dovezú ho k nám, totiž nemajú nárok na zľavu z príspevku od Recyklačného fondu ako tí, ktorí riešia tunajší odpad.
Lacnejšie chladničky?
Na Európsku komisiu sa pritom v súvislosti s odpadmi už dávnejšie obrátili aj podnikatelia zo Slovenska. Brusel sa tak zaoberá aj tým, že elektroodpad z nášho trhu sa musí spracovávať prednostne u nás.
Pritom v zahraničí by ho spracovali oveľa lacnejšie, povedal Mário Lelovský, predseda Asociácie dovozcov audiovizuálnej techniky.
Keby sa to vyriešilo, mohlo by v obchodoch zlacnieť elektro, dodal. „Recyklačný poplatok na chladničky by mohol ísť na polovicu. Z ceny chladničky by sa dalo ísť o 2 až 2,5 percenta dolu,“ povedal Lelovský.
Brusel včera nepotvrdil, či je predmetom spomínaných právnych konaní aj tento problém.
Ministerstvo dopravy aj víťaz volieb – strana Smer prisľúbili, že sa k problému s Bruselom vyjadria dnes. Ministerstvo životného prostredia zasa hneď po tom, ako dostane oficiálnu informáciu o hroziacej žalobe priamo z Európskej komisie.