FRANKFURT. Bohaté európske krajiny nemôžu podľa názoru prezidenta Európskej centrálnej banky (ECB) Maria Draghiho trvale ručiť za vysoko zadlžené štáty.
"Vo všeobecnosti platí, že ak chceme ochrániť daňových poplatníkov, z eurozóny sa nemôže stať transferová únia, v ktorej jedna - dve krajiny platia, a zvyšok míňa a celé sa to financuje spoločnými dlhopismi. To nemôžeme pripustiť," povedal Draghi v rozhovore pre nemecký denník Bild.
Najdôležitejšie je v súčasnosti podľa neho dodržiavanie fiškálnej disciplíny, a preto považuje nový fiškálny pakt za správny krok.
Draghi tiež upozornil, že vlády krajín eurozóny by sa bez tlaku trhov a Nemecka neboli ochotné pustiť do potrebných reforiem.
ECB neuvažuje o vystúpení nejakej krajiny z eurozóny. Draghi však upozornil, že Aténam by návrat k drachme nijako nepomohol.
"Vystúpenie z eurozóny a možnosť devalvácie vlastnej meny by nič nezlepšila. Nutnosť reforiem by nezmizla. Na druhej strane by dôsledkom vystúpenia bola vysoká inflácia a nestabilita a v dohľadnom čase by Grécku nikto nepožičal potrebné peniaze."