BRATISLAVA. Lieky mohli byť u nás od apríla druhé najlacnejšie v Európskej únii. Odchádzajúce ministerstvo zdravotníctva na čele s Ivanom Uhliarikom z KDH však znižovanie cien opäť odkladá.
Ceny liekov tak neklesnú ani v máji, ako to rezort avizoval ešte pred pár týždňami. Najskôr môžu ceny klesnúť až v júni. Mesačne by pritom ich zníženie prinieslo úsporu 3,3 milióna eur.
Uhliarikova lieková reforma, ktorá prešla aj s podporou SNS, zaviedla, že ceny liekov sa u nás určia ako druhá najnižšia cena daného lieku v Európskej únii. Doteraz sa v takzvanom referencovaní určovali ako priemer šiestich najnižších cien daného lieku.
Lieky
Znižovanie cien
- Od septembra 2011 platí novela zákona, podľa ktorej majú mať lieky preplácané poisťovňami cenu na úrovni druhej najnižšej ceny v Európskej únii.
- Doteraz sa ceny týchto liekov určovali ako priemer šiestich najlacnejších cien v únii.
- Ministerstvo vo februári odhadovalo, že prvý rok bude úspora z nízkych cien liekov 75 miliónov.
- Dnes tvrdí, že podľa cenových návrhov od firiem ušetrí 41 miliónov.
- Z úspor z nižších cien liekov sa mali uhradiť vyššie platy sestier a lekárov.
- Nižšie ceny liekov nakoniec začnú platiť najskôr v júni, lekárom sa platy zvyšovali už v januári, druhé zvýšenie príde v júni. Sestrám sa majú zvýšiť mzdy v apríli.
Žiadna úspora
„Konania o znížení cien liekov zo strany ministerstva pri liekoch, kde máme podozrenie z nedostatočného zníženia ceny, ešte prebiehajú a neboli právoplatne ukončené,“ povedala hovorkyňa Katarína Zollerová.
Zuzana Zvolenská (Smer), ktorá pravdepodobne vystrieda Uhliarika na poste ministra, si myslí, že ceny mohli byť nižšie už od apríla.
„Referencovanie sa posúva napriek záverom kategorizačnej komisie aj kategorizačnej rady,“ povedala SME. Ide o orgány, ktoré radia ministrovi pri určovaní cien liekov.
Posun je podľa Tomáša Tesařa, revízneho farmaceuta zo ZP Union, spôsobený tým, že ministerstvo nedoručilo načas farmaceutickým firmám rozhodnutia o znížení ceny lieku. „Je to pochybením ministerstva,“ povedal.
Úspora z lacnejších liekov sa mala použiť na zaplatenie vyšších miezd pre sestry a lekárov.
Bez zdrojov
Na mzdy tak budú mať poisťovne asi o sedem miliónov eur menej, ako sa plánovalo. Poisťovne dokonca tvrdia, že zníženie cien im avizovali už na začiatok marca.
Ak by to tak bolo, mohla by úspora dosiahnuť až 10 miliónov. „Odklad nie je pre Všeobecnú zdravotnú poisťovňu dobrou správou,“ povedala jej hovorkyňa Dana Gašparíková.
Ako problém to vníma aj najväčšia súkromná poisťovňa Dôvera. „Každé oddialenie znamená namiesto úspory na liekoch finančnú záťaž pre poisťovňu,“ povedala hovorkyňa Monika Šimunová.
Aj napriek tomu, že úspory meškajú, nemocnice a ambulancie musia zvyšovať platy. Vyplýva im to zo zákona. Lekárom tak už stúpli platy od januára, druhé zvýšenie má prísť v júni. Sestrám sa majú zvýšiť mzdy od apríla.
Peniaze na to by mali dať poisťovne, tvrdia poskytovatelia. Tie však na to nemajú dosť peňazí. Celkovo na tento rok potrebujú na zvýšenie miezd asi 117 miliónov eur.
Vo februári poisťovne tvrdili, že im na to chýba asi 40 miliónov. O čo neskôr budú ceny liekov nižšie, o to sa môže táto suma zvyšovať. Ešte pred rokom rezort tvrdil, že lacnejšie lieky prinesú prvý rok 75 miliónov eur. Teraz hovorí, že pokles cien prinesie asi 41 miliónov.
Odklad znižovania cien môže vyhovovať farmaceutickým firmám. Na drahších liekoch totiž profitujú. Aj tie sa však sťažujú. „Oddialenie je mimo očakávaní a táto situácia prináša komplikácie,“ povedal Pavol Trnovec z firmy GlaxoSmithKline. Tento postup nie je štandardný ani podľa Pavla Adamkova z firmy Pfizer.
Farmaceutické firmy tvrdia, že na posune s ministerstvom nespolupracovali.