BRATISLAVA. Zo zmien v druhom pilieri, ktoré budú platiť od apríla, sú minimálne dve, ktoré nemusia platiť dlhodobo. Ide o garancie a automatický vstup mladých ľudí do systému.
Čo sa zmení
Vláda Ivety Radičovej presadila, že záruky už nebudú od apríla v troch dôchodkových fondoch, ale iba v jednom a to v konzervatívnom. Ten sa premenuje na zmiešaný. Zároveň sporitelia dostali možnosť do fondu so zárukami prestúpiť.
Mladí ľudia, ktorí si začnú prvýkrát platiť dôchodkové odvody, sa stanú sporiteľmi v druhom pilieri automaticky. Na prípadnú zmenu rozhodnutia budú mať dva roky.
Smer má však inú predstavu. Predseda strany Robert Fico v STV vyhlásil, že garancie treba zmeniť. Ak dôchodková spoločnosť (DSS) nie je podľa neho schopná zhodnotiť peniaze a vytvorí stratu, musí sporiteľom doplatiť peniaze. Poukázal na rok 2011, keď dosiahnuté výnosy v druhom pilieri nedokázali pokryť infláciu.
Poslanec SDKÚ Ľudovít Kaník Ficovi pripomína, že také výnosy DSS dosiahli aj s garanciami.
Ak Robert Fico splní sľub voličom o zavedení garancií, časom nalomí aj dôveru v užitočnosť druhého piliera. Preto nemá dôvod konať inak, myslí si Konštantín Čikovský
Čítajte komentár (piano) >>
Záruky neboli v druhom pilieri od začiatku, zaviedla ich Ficova vláda. Výnosy sa porovnávajú v šesťmesačnom období, čo je príliš krátke obdobie napríklad na investície do akcií. Preto ich DSS z majetku fondov vypredali. Bolo to však v čase, keď ceny akcií boli nízke.
Obdobie na porovnávanie výnosov sa vo fonde so zárukami od apríla postupne predĺži zo šiestich mesiacov na päť rokov. K šesťmesačnému porovnávaciemu obdobiu sa neplánuje vrátiť už ani Smer.
Budúci minister financií Peter Kažimír by za ideálne riešenie považoval zlúčenie troch existujúcich dôchodkových fondov do jedného s garanciami. K indexovému fondu, ktorý vznikne od apríla, by pribudol aktívne spravovaný zmiešaný fond, ktorý by investoval do dlhopisov a akcií.
„Akékoľvek zmeny v II. pilieri budeme komunikovať aj s odbornou verejnosťou, aj s DSS,“ povedal Kažimír.
Otvorenie systému
Smer tiež nechce automatický vstup mladých do druhého piliera. Strana navrhuje, aby sa mohli pre tento systém rozhodnúť, kým nedosiahnu vek 33 rokov. „To je dostatočne dlhý čas na to, aby sa rozhodli a aby im potom nebol umožňovaný výstup,“ povedal Kažimír.
Fico totiž hovoril aj o otvorení druhého piliera, aby sporitelia dostali možnosť rozhodnúť sa, či chcú v ňom byť, alebo nie. Takú možnosť dostali za prvej Ficovej vlády už dvakrát, no v tom čase z neho nevystúpilo až tak veľa sporiteľov.
Predseda Smeru a budúci premiér nepovedal, kedy by sa systém mohol opäť otvoriť. Z vyjadrení zástupcov strany sa dá predpokladať, že ak sa tak stane, pôjde len o dočasné otvorenie systému.
„Pripúšťam, že by otázka vstupu aj výstupu mohla byť spojená s anuitnou novelou. Až na základe toho by sa ľudia mali rozhodovať, či tam chcú vstúpiť, alebo nie,“ povedal poslanec Smeru Branislav Ondruš. Ak by to teda platilo, zrejme by sa systém neotvoril už od roku 2013 vzhľadom na zložitosť novely.
Šéf VÚB Generali DSS Viktor Kouřil povedal, že otvorenie druhého piliera by bolo len ďalším zneistením systému. Ak chce budúca vláda uvažovať o diaľničných dlhopisoch alebo o pôžičke z druhého piliera, mala by podľa neho na to pamätať.