Agentúrna správa bola o 15:30 nahradená autorským článkom
BRATISLAVA. Daň z finančných transakcií teda obchodov s akciami, dlhopismi a finančnými derivátmi sa v únii zrejme nepodarí presadiť. Boj o zavedenie tejto dane totiž už vzdáva aj Nemecko.
Minister financií Wolfgang Schäuble priznal, že snahy o zavedenie dane boli neúspešné. Rakúska ministerka financií Maria Fekterová však vyhlásila, že daň bude ešte predmetom diskusií s kolegami z eurozóny.
Straty vyššie než zisk?
Brusel chcel zaviesť daň od roku 2014. Očakával, že z nej získa 57 miliárd eur ročne. Obchodníci by z každej transakcie zaplatili 0,1 percenta.
Fakty
Postoje štátov
Proti zavedeniu tejto dane sú Veľká Británia, Švédsko, Holandsko, Írsko, Cyprus, Malta, Luxembursko, Česko.
Daň podporujú Francúzsko, Nemecko, Slovensko, ale aj zadlžené južanské krajiny.
Daň odmietajú Briti, Švédi a Holanďania. Nemci, Francúzi a južné štáty daň podporujú ako nový zdroj príjmov do štátnej kasy. Narážajú však na silný odpor londýnskeho City, najväčšieho finančného centra na svete.
Britský premiér David Cameron, ovplyvnený jeho lobingom, varoval, že sa straty zo zavedenia dane vyšplhajú na 200 miliárd eur.
Holandský minister financií Jan Kees de Jager tvrdí, že daň zneistí finančný sektor. Vypočítal, že jej zavedením by sa HDP krajiny znížil o 1,2 percenta a nezamestnanosť by stúpla o pol percentuálneho bodu.
Smer, ktorý zostaví vládu, daň podporuje. Potvrdil to Peter Kažimír, ktorý má byť ministrom financií.
Alternatív nie je veľa
Schäuble priznal, že únia bude musieť hľadať iné alternatívy. O nich by mohli hovoriť ministri financií už v piatok v dánskej Kodani.
Alternatív pritom nie je veľa. Je možné zaviesť jednotnú bankovú daň. Môže to byť aj formou zvýšenia odvodu do garančného fondu vkladov.
Najpravdepodobnejším variantom je rozšírená daň z akciových trhov. Schäuble tento termín síce spomenul, ale zatiaľ ho nekonkretizoval.
Zrejme bude fungovať na princípe britskej dane z finančných transakcií. V takom prípade by platil ten, kto predá svoj podiel alebo akcie vo firme daň z objemu, ktorú by obchod mal.
Investor by tak podľa analytika Next Finance Martina Prokopa platil len jednu daň na konci daného obdobia, zatiaľ čo pri dani z finančných transakcií by platil pri nákupe aj pri predaji. Daň by sa týkala len akcií a nie dlhopisov a finančných derivátov.
Momentálne platí, že ak investor kúpi akcie či podielové listy a má ich dlhšie ako pol roka, neplatí daň z kapitálových ziskov. Niektoré štáty, napríklad Česko, uvažujú o predĺžení obdobia až na päť rokov.