BRATISLAVA.
Problémom pritom podľa neho nie je samotná výška odvodu, ale hrozba, že firemné vklady sa môžu v rámci bankových skupín presunúť do zahraničia.
"Ani tak nemáme obavy z toho, že sa náklady premietnu do ceny produktov, pretože tam zrejme pôsobí trh, ale skôr máme obavy z toho, že niektoré korporátne vklady môžu zo Slovenska odísť v rámci bankových korporácií, ktoré sú tu, do niektorých iných štátov, kde tieto obmedzenia pre korporátne vklady nie sú," konštatoval v utorok guvernér centrálnej banky.
Vyššie zaťaženie bankového sektora je pritom podľa vyjadrení predstaviteľov strany Smer-SD jedným z pripravovaných konsolidačných opatrení. Samotný bankový odvod však platí už v súčasnosti.
Vyjadrovať sa ku konkrétnym krokom nového vládneho kabinetu zameraným na skresávanie schodku verejných financií, je však podľa Makúcha predčasné. Zatiaľ totiž ide o špekulácie a dôležitá bude predovšetkým realizačná fáza konsolidačných opatrení.
Navyše podľa Makúcha nie je náplňou centrálnej banky verejne komentovať politické rozhodnutia vládnej garnitúry. Svoje názory však novému ministrovi určite prezentovať bude, tvrdí guvernér.
Stabilizácia trhov je zatiaľ krehká, tvrdí Makúch
Európska centrálna banka (ECB) vzhľadom na zmierňovanie napätia na finančných trhoch neštandardné nástroje momentálne využívať neplánuje, stále si ich však necháva v zálohe. Konštatoval to na utorňajšej tlačovej konferencii guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Jozef Makúch.
"Vzhľadom na súčasný vývoj ECB nepokladá za potrebné robiť niečo extra, to čo ECB urobila, pokladá za dostatočné. Preto sa ani neuvažuje v súčasnosti s nejakou treťou tranžou trojročného LTRO (trojročné úvery pre európske komerčné banky, pozn. red.). Pokiaľ sa situácia bude vyvíjať tak ako sa vyvíja, nebude na to naozaj žiaden dôvod," povedal Makúch.
Na definitívne vyhlásenie, že kríza vo finančnom sektore je zažehnaná a žiadne opatrenia už potrebné nebudú, je však podľa Makúcha priskoro. Znaky stabilizácie sú síce pozitívne, avšak stále krehké.
"Na to aby sme definitívne vyhlasovali nejaké závery nemáme ešte dostatok dôvodov, pretože tie pozitívne veci, ktoré vnímame a máme z nich radosť, sú ešte veľmi krátkodobé. Potrebujeme aby sa potvrdili z minimálne strednodobého hľadiska," konštatoval guvernér Národnej banky Slovenska.
Stabilizačné nástroje tak podľa neho musí mať ECB naďalej pripravené, "keby ich bolo prípadne potrebné použiť, keby sa nepotvrdili tieto pozitívne signály v budúcnosti."
ECB prostredníctvom lacných trojročných úverov európskym finančným domom poskytla financie v objeme vyše 1 bil. eur. Úvery poskytovala v dvoch ponukách, a to v decembri a koncom februára.
Lacné úvery od začiatku roka prispeli k zníženiu nákladov na refinancovanie verejného dlhu Talianska a Španielska, keďže niektoré banky využili nové peniaze na kúpu dlhopisov týchto krajín. Dodatočná likvidita malo tiež podporiť dostupnosť úverov pre firmy a spotrebiteľov.