BRATISLAVA. Debata o tom, aký veľký má byť nový euroval, ktorého akcionárom je aj Slovensko, je opäť na stole. Dohodnúť by to mali v piatok ministri financií eurozóny na stretnutí v Kodani.
Trvalý euroval, ktorý sa vytvorí v júli, má mať podľa doterajších plánov úverovú kapacitu pol bilióna eur. No môže mať aj vyššiu. Bude to závisieť od toho, či sa zostávajúca kapacita súčasného eurovalu, z ktorého už čerpá pomoc Írsko, Portugalsko a Grécko, zaráta do pol bilióna eur, alebo nad rámec toho.
Možností je viac
Dočasný euroval s pôvodnou kapacitou 440 miliárd eur by štátom eurozóny alebo ich bankám mohol požičať ešte 240 miliárd eur. Ak sa táto suma priráta ku kapacite trvalého eurovalu, otázne je, či mu ju pomôže zvýšiť len do júla 2013, keď dočasný euroval prestane fungovať, alebo bude mať kapacitu 740 miliárd eur natrvalo.
Všetky tri alternatívy predstavila Európska komisia. Nemecko, ktoré je najväčším akcionárom eurovalu a teda ho aj najviac plní, by podľa tamojších médií malo nakoniec súhlasiť s vyššou kapacitou eurovalu.
Doteraz na to tlačilo najmä Francúzsko a ďalšie krajiny z juhu eurozóny.
Šéf OECD Angel Gurria si myslí, že trvalý euroval by mal mať kapacitu bilión eur.
Naša pozícia
Slovensko zaujíma konečné riešenie minimálne z dvoch dôvodov. Tým prvým je, čo na konečné riešenie povedia investori. Španielsku sa minulý týždeň začali mierne predražovať pôžičky.
Zaujíma nás aj to, či naše nevyužité záruky v dočasnom eurovale dobehnú v júli 2013, alebo budú platiť ďalej. Vplyv na hotovosť, ktorú pošleme do trvalého eurovalu, by to nemalo mať vplyv.
V tomto roku by sme tam mali poslať 132 miliónov eur, čo ovplyvní aj náš verejný dlh.