BRATISLAVA. Smer by rád uskutočnil to, čo naznačil už pred voľbami. Pri niektorých štátnych zákazkách, ako napríklad na výstavbu diaľnic, je za vylučovanie najvyšších a najnižších cien zo súťaže.
„Chceme hovoriť s podnikateľskými subjektmi, že by sa v rámci obstarávaní vylučovala najnižšia a najvyššia cenová ponuka. Vznikol totiž trend dumpingových cien, ktoré likvidujú subdodávateľov. Firmy, ktoré nemajú často ani zamestnancov, vyhrajú s neprekonateľne nízkou cenou, a potom subdodávateľom neplatia,“ povedal budúci premiér Robert Fico dva dni po voľbách pre SME.
Ničiť dumping ide vnútro
Už koncom januára hovoril Fico o takomto systéme v prípade diaľnic. Nie je však vylúčené, že by sa mohol týkať aj viacerých služieb či tovarov.
„Treba určite uplatniť taký model, aby sme eliminovali snahy podnikateľov, ktorí nemajú vlastných zamestnancov, snažia sa dumpingovými cenami vyhrať obstarávania, a potom tým, že neplatia, ničia malých živnostníkov a remeselníkov,“ vraví podpredseda Smeru a budúci minister vnútra Robert Kaliňák.
Takýto problém podľa neho na Slovensku reálne existuje. Niektorí stavbári tvrdia, že zatiaľ na našom trhu problém s nevyplácaním subdodávateľov nie je.
V najbližších dvoch či troch rokoch sa však zrejme prejaví, hovorí šéf Inžinierskych stavieb Pavol Kováčik. Je to preto, že extra nízke ceny vygenerovali súťaže v poslednom roku až dvoch.
Medzi najväčšie patria práve diaľničné projekty. Pri nich stavbári podliezali predstavy obstarávateľa o cene aj o viac než polovicu.
Kováčik odmieta, že by sa do súťaží firmy hlásili s tým, že plánujú neplatiť subdodávateľov, ale riziko, že toho nebudú schopné, sa zvýšilo.
Zmenu môžu presadiť
Kaliňák nevylučuje, že by sa automatické škrtanie najnižších cenových ponúk mohlo týkať aj stavebných prác na ministerstve vnútra. To je jedným z najväčších obstarávateľov stavebného priemyslu na Slovensku. Vlastní viac ako 1500 budov.
„V zmluvách o dielo hrozí práve toto riziko. V každom regióne nájdete živnostníkov, ktorí krachujú práve na tom, že si niekto zoberie štátne peniaze, ale nechá si ich všetky pre seba a subdodávky nezaplatí. Problém je to hlavne pri eurofondoch,“ hovorí Kaliňák.
Vylučovanie najnižších cien by sa však podľa Kaliňáka nemalo týkať tovarov, ktoré sa dajú priamo porovnávať a budú sa centrálne obstarávať. Nákupy pre celú štátnu správu sa budú týkať napríklad kancelárskeho papiera.
Metóda škrtania najvyšších a najnižších ponúk nie je možná bez zmeny zákona o verejnom obstarávaní. Ten však môže Smer s 83 poslancami hravo zmeniť.
Dva metre sú problém
„Muselo by ísť o nejaký kompromis. Neviem si predstaviť dva metre hodnotenia: na hodnotenie jednej kategórie ponúk a inej kategórie ponúk,“ hovorí o škrtaní ponúk len v prípade diaľnic odborníčka na verejné obstarávanie Helena Polónyi.
Ministerstvo spravodlivosti za Lucie Žitňanskej (SDKÚ) vypracovalo materiál, podľa ktorého by sa mohli špekulatívni záujemcovia o štátne zákazky vyraďovať tak, že by sa najnižšie ceny neškrtali. Podľa dokumentu by záujemca s veľmi nízkou ponukou nebol vylúčený, ak by si na výplatu počkal do zrealizovania zákazky a poistil by sa pre prípad, že by ju nedokončil.
Polónyi však hovorí, že takýto systém nie je možné použiť vo veľkom množstve prípadov. Pri stavebných, ale aj pri iných zákazkách totiž záujemcovia žiadajú dopredu pomerne veľké sumy, ktoré niekedy tvoria aj takmer 60 percent z vysúťaženej sumy.
Koľko štát ušetril na tendroch v roku 2011
(analýza TIS na tender.sme.sk)