Zrušené poplatky za rozhlas a televíziu si zrejme občania nestihnú užiť. Radičovej vláda ich zrušila od budúceho roka, no Smer nevylúčil, že ich zachová.
BRATISLAVA. Odchádzajúca vláda síce presadila zrušenie koncesionárskych poplatkov od januára budúceho roka, no nemusí to tak byť.
Smer totiž naznačuje, že rozhodnutie zmení a koncesie za rozhlas a televíziu budú občania platiť aj naďalej.
Domácnosti, ktoré odoberajú elektrinu, dnes hradia štátu koncesionárske poplatky vo výške 4,64 eura mesačne. Poplatky vyberá inkasná spoločnosť RTVS.
O aké peniaze ide?
Spolu príde ročne štátu podľa ministerstva financií asi 80 miliónov eur.
Podľa platného zákona by rozhlas a televízia dostali po ich zrušení z rozpočtu 0,142 percenta z HDP, no nie menej ako 90 miliónov eur. Dokopy tak ide zhruba o 170 miliónov eur.
Vláda bude musieť za necelé dva roky zlepšiť hospodárenie štátu asi o 1,3 miliardy eur. Len tak môže stlačiť deficit pod tri percentá HDP.
Budúci minister financií Peter Kažimír si vie predstaviť, že by pri konsolidácii verejných financií pomohli aj koncesionárske poplatky. To teda znamená, že by sa nezrušili.
„Kde zoberie štát z ničoho nič, takpovediac zo dňa na deň 90 miliónov eur, čo by bola diera po poplatkoch?“ pýta sa poslanec Smeru Dušan Jarjabek.
Definitívnemu rozhodnutiu bude podľa neho predchádzať odborná diskusia, ktorej by sa mal zúčastniť aj manažment RTVS.
Pokiaľ by sa opätovne zaviedli platby za služby verejnosti, Jarjabek bude trvať na nastavení nových pravidiel poplatkov. „Narážali totiž na to, že občania nevedeli, na čo sú použité,“ tvrdí.
Ak by prišlo k ich opätovnému zavedeniu, chce jasne definovať, na čo ich RTVS môže míňať. „Mali by byť určené výhradne na program,“ dodal poslanec Smeru.
Koncesionárske poplatky by mali vojsť do učebnice politického marketingu ako cynický príklad výnimky potvrdzujúcej pravidlá, píše Juraj Javorský.
Čítajte komentár (piano) >>
Za zrušením si stoja
Odchádzajúci minister kultúry Daniel Krajcer z SaS si za rozhodnutím vlády zrušiť poplatky stojí. „Je to aj spravodlivejšie riešenie, lebo platiť musia aj tí, ktorí nevyužívali služby verejnoprávnych médií,“ povedal.
Výber koncesionárskych poplatkov je podľa neho neefektívny, keďže ročné náklady spojené s ich výberom prevyšujú tri milióny eur.
Poslanec SDKÚ Ľudovít Kaník si myslí, že priestor na vykrytie diery po zrušených koncesionárskych poplatkoch existuje. „Myslím si, že takouto alternatívou by sme sa nezaoberali, pretože je dostatok priestoru inde,“ vraví.
Peniaze sa podľa neho dajú získať cez škrty v neefektívnom sociálnom systéme či v zlepšení výberu daní.