VIEDEŇ. Program škrtov a reforiem presadila vládna koalícia sociálnych a kresťanských demokratov, krajne pravicová opozícia a Zelení hlasovali proti.
Deficit rakúskych verejných financií, ktorý v roku 2011 predstavoval 3,3 % hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny, má do roku 2016 klesnúť na nulu. Cieľový deficit na úrovni 3 % HDP, ktorý požaduje Európska únia, chce krajina dosiahnuť už v tomto roku.
Rakúsko by sa tak stalo jedným z mála členských štátov eurozóny, ktoré v roku 2012 splnia maastrichtský limit pre výšku rozpočtových schodkov. Celkový verejný dlh Rakúska má klesnúť zo súčasných 74 % na maastrichtských 60 % HDP do roku 2020.
Schválený program počíta v rokoch 2012 až 2016 s úsporami v objeme 17,3 mld. eur, ktoré majú priniesť najmä reformy v dôchodkovom systéme, verejnej službe a štátnych podnikoch, akými sú napríklad rakúske železnice.
V januári medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's Rakúsku odobrala jeho najvyšší trojáčkový rating. Svoje rozhodnutie vtedy zdôvodnila najmä výraznou angažovanosťou rakúskych bánk v Maďarsku a Taliansku.
Vláda vo Viedni označila tieto obavy za prehnané. Ďalšie dve zo svetovej trojky ratingových agentúr, Moody's a Fitch, zatiaľ Rakúsku ponechali jeho najvyšší rating.