Budúci minister financií tvrdí, že parametrické nastavenie penzijného systému nie je zo strednodobého hľadiska udržateľné.
BRATISLAVA. Sporiteľom sa na dôchodkové účty v druhom pilieri bude možno pripisovať menej peňazí ako doteraz. Zníženie príspevku z dnešných deväť percent pripustil budúci minister práce Ján Richter pre Hospodárske noviny.
„Je to tak, ako povedal pán Richter,“ konštatoval včera Branislav Ondruš, pravdepodobný budúci štátny tajomník rezortu práce.
Bude odborná diskusia
O koľko sa príspevok zníži, musí podľa Richtera povedať budúci minister financií Peter Kažimír. Bude totiž dávať dokopy konsolidačný balík. Hospodárenie štátu by sa malo do konca roku 2013 znížiť o 1,3 miliardy eur.
Kažimír tvrdí, že výška príspevku do druhého piliera nie je o „kupeckých počtoch“, ale o nastavení penzijného systému ako celku.
„Dnešné parametrické nastavenie penzijného systému ako celku je zo strednodobého hľadiska neudržateľné,“ povedal. O zmenách chce odbornú diskusiu.
Treba reformu I. piliera
Zamestnancom, ktorí sú v druhom pilieri, sa na ich dôchodkový účet pripisuje deväť percent z hrubej mzdy. Ak zarábajú necelých 800 eur, čo je zhruba priemerná mzda, mesačne im tam príde okolo 70 eur.
Šéf SaS Richard Sulík so znížením príspevku nesúhlasí. „Fico pred voľbami povedal, že nebudú príspevok meniť. Jeho voliči majú teraz istotu, že ich oberie o dosť veľa peňazí,“ dodal Sulík.
Na účty sporiteľov v druhom pilieri sa vlani podľa údajov Sociálnej poisťovne pripísalo 800 miliónov eur. Ak by sa príspevok znížil o jeden percentuálny bod, pre poisťovňu by to znamenalo okamžitý prínos okolo 90 miliónov eur.
„V budúcnosti sa to vypomstí tým, že sporitelia dostanú nižší dôchodok z druhého piliera a budú si viac pýtať zo Sociálnej poisťovne,“ povedal ekonóm SAV Vladimír Baláž.
Prvý pilier nie je ani podľa analytika inštitútu INEKO Petra Goliaša dlhodobo udržateľný. Ak sa má teda znížiť príspevok do druhého piliera, mal by sa zmeniť aj spôsob valorizácie dôchodkov a zvýšiť vek odchodu do penzie.