BRATISLAVA. Tatra banka zvýšila vlaňajší zisk medziročne takmer o 60 percent na vyše 146 miliónov eur. Z toho podľa návrhu by 58,4 percenta malo ísť na výplatu dividend, teda 85,2 milióna eur. Konsolidovaný zisk sa zvýšil o 47,7 percenta na 139,1 milióna eur.
Pod tento výsledok sa podpísal najmä zhruba 66-percentný pokles potreby tvorby opravných položiek na úvery.
"To je výsledkom obozretnej rizikovej politiky banky, ale aj efektívneho riadenia nákladov, ktoré rástli tempom hlboko pod úrovňou inflácie," uviedla Tatra banka.
Prevádzkové výnosy tak rástli rýchlejšie ako prevádzkové náklady. Pod mierny nárast nákladov sa podpísali najmä personálne náklady, ako aj náklady na reklamu.
Bilančná suma narástla
Čisté úrokové výnosy po zohľadnení opravných položiek vzrástli vlani medziročne o 26,2 percenta na 286,5 milióna eur. Na náraste čistého úrokového príjmu sa podľa vyjadrení spoločnosti odrazil rast bilančnej sumy, v rámci ktorej sa zvýšil najmä objem úverového portfólia.
Čistý výnos z poplatkov a provízií sa v banke zvýšil o 1,5 percenta na 94,4 milióna eur a v rámci celej skupiny Tatra banky to bol rast o 1,4 percenta na 103,7 milióna eur. Dôvodom bol nárast objemu bankových záruk, predajov investičného zlata a objemu transakcií na platobných termináloch.
Bilančná suma banky bola ku koncu minulého roka na úrovni 9,137 miliardy eur a medziročne vzrástla o 4,6 percenta. Bilančná suma finančnej skupiny banky vzrástla o 4,55 percenta na 9,161 miliardy eur.
Zlyhaných úverov bolo menej
Objem úverového portfólia zaznamenal nárast o 10,2 percenta na takmer 6,4 miliardy eur. V rámci úverov zaznamenalo nárast predovšetkým projektové financovanie, v retailových úveroch sa podľa Tatra banky darilo najmä úverom na bývanie, ako aj bezúčelovým spotrebným úverom a americkým hypotékam.
Podiel zlyhaných úverov na celkovom úverovom portfóliu mal počas roka klesajúci trend a na konci decembra sa dostal na úroveň 5 percenta.
Vklady klientov vzrástli o necelé dve percentá na viac ako 6,9 miliardy eur. V rámci klientskych vkladov narástli najmä termínované vklady, pričom časť sa do terminovaných vkladov presunula z bežných účtov pre možnosť atraktívnejšieho zhodnotenia.
V súvislosti so záujmom o terminované vklady sa zvýšil podiel vkladov fyzických osôb na celkových vkladoch klientov.