BRATISLAVA. Po vlne pravidelného zdražovania začínajú ceny vajec v niektorých predajniach na Slovensku klesať.
Najväčší pád cien hlásia predajne CBA. „Dodávatelia znížili ceny zhruba o 20 percent. Také isté zníženie sme premietli do predajnej ceny pre zákazníkov,“ povedala Mária Janurová, riaditeľka nákupu v CBA Slovakia.
Miernejšie klesli ceny v obchodoch Moja Samoška. Desaťkusové balenie, ktoré stálo v marci 1,99 eura, už kúpite za 1,79 eura. Stále má však ďaleko od ceny 1,09 eura, za ktorú sa predávalo v januári.
Zlacniť vajcia umožnili obchodu dodávatelia, keď znížili ich ceny o 12 až 15 percent. Povedal to zástupca siete Moja Samoška Peter Seidner.
Bratislavské spotrebné družstvo Terno hovorí o päťpercentných zľavách od producentov vajec. Tvrdí, že ich premietlo aj do cien na svojich pultoch.
Dopyt po vajciach klesol
Vajcia
Čo sa zmenilo
- Od začiatku tohto roku musia mať sliepky nosnice viac priestoru v klietkach.
- Nie všetci klietky prerobili, vajec tak na trhu ubudlo a ich ceny vzrástli.
- Niektorí obchodníci hovoria, že producenti vajec zvýšili ceny aj o 100 percent.
- Niekde už však ceny vajec začali mierne klesať.
O výraznom poklese cien hovorí aj Ladislav Birčák z firmy Novogal, ktorá produkuje vajcia.
„V priebehu týždňa išli o 20 percent dolu,“ opísal ceny Novogalu. Producent vajec Begokon stiahol cenu naraz o 40 percent.
Za znížením cien je podľa Birčáka panika, ktorú vyvolali informácie o nedostatku a zdražovaní vajec.
Začiatkom roka totiž z trhu zmizli poľské vajcia od výrobcov, ktorí sa neprispôsobili európskym smerniciam a nezväčšili sliepkam klietky.
„Vznikla zbytočná hystéria. Jej výsledkom bolo, že sa každý začal predzásobovať vajcami, “ vysvetľuje Birčák. Vajcia majú pritom trvanlivosť 28 dní od dátumu znášky.
S rastúcou cenou však začal klesať dopyt po vajciach v obchodoch. Janurová z CBA to potvrdzuje.
„Dôvodom zníženia cien je pokles predaja vajec. Evidujeme prepad zhruba o 50 percent,“ dodala.
Tlak na ceny súvisí práve s tým, že reťazce majú problém dopredať priveľké zásoby, hovorí Martin Áč z firmy ProOvo, ktorá sa venuje aj produkcii vajec.
„Podľa našich informácií niektoré siete pripravujú ešte pred Veľkou nocou výrazné akciové ceny vajec. Odporúčame spotrebiteľom počkať s ich kúpou tesne pred Veľkou nocou,“ radí Áč.
Viacerí obchodníci pritom ešte vajcia nezlacňovali. Príkladom sú Tesco či Hypernova.
„Smerom od dodávateľov ceny vajec v poslednom mesiaci neustále rástli,“ tvrdí Miroslav Chmelár z firmy Ahold, ktorá prevádzkuje obchody Hypernova a Albert.
Rovnako argumentuje aj hovorkyňa reťazca Tesco Oľga Hrnčiarová. Do Veľkej noci sa tieto reťazce nechystajú meniť pultové ceny.
Ceny pôjdu ešte nadol
Birčák upozornil, že reťazce môžu mať ešte vajcia, ktoré kupovali drahšie. „Môže to byť preto, že sa naozaj predzásobili alebo si cenu držia a chcú zarobiť,“ zhodnotil Birčák obchodníkov, ktorí nezlacňujú.
Tesco aj Ahold očakávajú pokles cien až po Veľkej noci. Hrnčiarová tvrdí, že ďalšia vlna zlacňovania príde v lete.
Predpokladá, že dovtedy stihnú prispôsobiť klietky aj tí chovatelia nosníc, ktorí tak nestihli urobiť od januára.