Americkí vedci majú zásluhu na tom, že u nás za socializmu prevažovali biele sliepky a biele vajcia. Teraz je opäť viac hnedých.
BRATISLAVA. Ak chcete na veľkonočné sviatky maľovať kraslice, môžete mať problém s farbami. Biele vajcia, na ktoré sa maľuje najlepšie, len tak ľahko nekúpite.
Niektorí obchodníci vysvetľujú, že si ich zákazníci ani nepýtajú. „Asi 99 percent vajíčok máme hnedých,“ hovorí šéf spotrebného družstva Terno Adrián Ďurček.
Ďalší tvrdia, že biele vajcia na Slovensku nemáme a museli by ich draho doviezť z Nemecka či Holandska. „Predávame vajcia len zo slovenských a českých chovov. V tých sa produkujú hnedé vajíčka,“ povedal Jiří Králíček, operatívny riaditeľ siete Billa Slovensko.
Niekde znášajú aj nabielo
Biele vajcia majú aj slovenskí chovatelia, no nie je ich veľa. Napríklad firma Begokon, ktorá ich pred Veľkou nocou dodala sieti Tesco.
Biele vajcia tvoria menšiu časť produkcie Begokonu a z dodávky firme ešte nejaké zostali. Skončia zrejme v potravinárskej výrobe. Radšej s nimi podľa Dany Belicovej z Begokonu pracujú napríklad cukrári, pretože z bielych vajec sa o čosi lepšie vyšľahá bielok.
Tesco potvrdzuje, že práve pre kraslice je pred Veľkou nocou o biele vajcia väčší záujem. Sú zhruba o percento drahšie ako hnedé. Belicová však tvrdí, že stoja viac iba pre špeciálny veľkonočný obal.
Na cenu všetkých vajec tlačí aj nový príkaz z Bruselu dať sliepkam viac priestoru v klietkach. Po prvotnom zdražení vajec však klesol záujem o ne, a tak obchodníci ceny opäť znižujú.
Najprv boli hnedé
Farba vajec závisí od farby sliepky. Spravidla znáša biela sliepka biele vajcia.
Za socializmu prevládali v chovoch biele sliepky, a tak boli najmä biele vajcia. Americkým vedcom sa totiž podarilo vyšľachtiť práve biele sliepky tak, aby znášali viac vajec, vysvetľuje to Jarmila Halgašová z Potravinárskej komory Slovenska.
Pred americkým objavom u nás prevažovali hnedé vajcia. Opäť sa podľa producentov vrátili pred 25 rokmi. Hnedé nosnice znáškou dobehli biele a ľudia si viac pýtali hnedé vajcia, tvrdí Belicová. „Viac pôsobili ako domáce,“ vraví Michal Brincko, šéf firmy Vajex.
Veľkochovy majú šľachtené sliepky, a tak vedia, akej farby vajcia budú mať. Nešľachtené strakaté sliepky v domácich chovoch môžu prekvapiť. „Neviete, aké vajíčko znesú,“ hovorí Belicová.