Zelené pivo od Starobrna čelí kritike znalcov. Združenie za poctivé české pivo podalo na Heineken, pod ktorého Starobrno spadá, sťažnosť Štátnej poľnohospodárskej a potravinárskej inšpekcii, píše český portál idnes.cz.
BRATISLAVA. Združenie za poctivé pivo tvrdí, že zelená farba špeciálu pochádza zo syntetických farbív, kým pivovar hovorí o tajnom bylinnom výluhu.
"Ako oko v hlave si naši sládkovia strážia tajomstvo prídavku bylinného extraktu, vďaka ktorému získava Zelené pivo svoju zelenú farbu," uvádza Starobrno o svojom špeciáli v reklamách. Špeciál skoršieho starobrnského sládka Petra Hauskrechta je už sedem rokov pýchou pivovaru.
Pivo je vraj zafarbené emulgátorom
Keď však zákazník v ľubovoľnej reštaurácii požiada, aby mu ukázali veko na sude, dozvie sa o zložení Zeleného piva nečakané informácie.
"Pitná voda, jačmenné slady, upravený chmeľ, chmeľové produkty, likér (cukor, lieh, aróma, farbivo E133)," uvádza výrobca na veku. Podľa Združenia za poctivé české pivo tak Starobrno milovníkov piva klame.
"Pravým dôvodom typickej farby Zeleného piva je teda s najväčšou pravdepodobnosťou ľudskému zdraviu škodlivý emulgátor, ktorý sa vyrába z uhoľného dechtu, nazývaného tiež brilantná modrá," uvádza v sťažnosti združenia.
Starobrno chce s komentárom počkať až na vyjadrenie inšpekcie. "Zelenú farbu pivu dodáva použitá technológia v kombinácii s bylinným výluhom a surovinami, ktoré uvádzame na obale," reagovala hovorkyňa pivovaru Kateřina Beute.
Bežný zákazník sa však k obalu piva nedostane, a preto môže mať pocit, že pije pivo, ktorého farbu spôsobujú byliny. "Obdivujem drzosť Heinekenu, je to klasické klamanie spotrebiteľa," povedal k sťažnosti predseda pražského združenia, chemický technológ Jiří Žák.
Združenie za poctivé české pivo podávalo v minulosti sťažnosť na Budějovický Budvar, ale neuspelo.
"Tentokrát vychádzame z faktov - porovnávame údaje, ktoré sa objavili v médiách a na veku piva. Potravinárska inšpekcia s tým tentoraz už bude musieť niečo robiť," je presvedčený Žák.
Združenie podalo sťažnosť pred týždňom, inšpekcia má teraz tridsať dní na jej preverenie.
Tiež používame chémiu. Ale neklameme ľudí
Zelený špeciál s použitím syntetických farbív tento rok uvaril aj brniansky minipivovar Richard.
"Skúšali sme dve farbivá, nakoniec sme použili E102, ktoré je menej škodlivé ako brilantná modrá. Nie je to správne, na budúci rok už chceme pivo prírodné," komentoval sládek Milan Trávníček.
Aj podľa neho môže spôsob, akým Starobrno informuje o Zelenom pive, konzumentov klamať. "Všade píšu o tajnej prísade a bylinkách. My aspoň neklameme ľudí," dodal sládek.
Autor: idnes.cz