Dôchodkové správcovské spoločnosti indexový fond veľmi neprezentujú. Časť z nich ho nechce.
BRATISLAVA. Sporitelia v druhom pilieri si od apríla môžu sporiť v novom indexovom dôchodkovom fonde. Zatiaľ sa však doň nehrnú.
Tri najväčšie dôchodkové spoločnosti (DSS) v takomto type fondov spravujú majetok v hodnote 100tisíc eur. Je to len nepatrný zlomok z majetku za 3,6 miliardy, ktorý je vo fondoch pod ich správou. Na všetkých dôchodkových účtoch v druhom pilieri je asi 4,9 miliardy eur.
Nečakajú záujem
Vytvorenie indexového fondu presadila Radičovej vláda. Je pasívne riadený, nevyžaduje teda vymýšľanie investičných stratégií.
Kopíruje vývoj vybraného akciového indexu. DSS siahli najčastejšie po indexe MSCI World, ktorý zahŕňa 1600 akciových titulov z celého sveta, alebo po jeho užšej verzii.
Exminister práce Jozef Mihál (SaS) sa v minulosti vyjadril, že väčšinu svojich penzijných úspor presunie do indexového fondu. Od apríla platí, že sporitelia môžu mať úspory v dvoch fondoch, no jeden musí byť garantovaný dlhopisový.
Premiér Robert Fico záujem sporiteľov o tento fond nepredpokladá, lebo je rizikový. Tak sa vyjadril tento týždeň na pôde Národnej banky Slovenska.
Za pravdu mu dávajú aj DSS. Časť z nich si totiž myslí, že takýto fond nemá v druhom pilieri čo robiť. „Je nesystémový,“ povedal Viktor Kouřil z VÚB Generali DSS.
Šéf Allianz DSS Jozef Paška doplnil, že v systéme sú teraz až dva akciové fondy zo štyroch, čo je zbytočné.
Správcovia indexový fond aktívne nepropagujú. Sporitelia dostali o ňom základnú informáciu v listoch, ktoré im DSS zaslali podľa zákona do polovice januára.
Smer doteraz nenaznačil, že by tento fond zrušil. Dá sa skôr čakať, že ak vráti garancie do akciového a zmiešaného fondu, v ktorých sa od apríla zrušili, vytvorí sa ďalší aktívne riadený fond.
Nie je pre každého
Vladimír Baláž z SAV tvrdí, že indexový fond má v systéme význam. Každý typ sporiteľa v druhom pilieri si v ňom totiž nájde svoj produkt.
„Tento fond nie je určený pre veľkú skupinu ľudí,“ hovorí. Kto sa pre takýto fond rozhodne, mal by si v systéme sporiť aspoň 20 rokov a časť úspor by si mal nechať aj v dlhopisovom fonde. Nemal by sa však báť rizika.
„Žiadny správca podľa mňa nedokáže dlhodobo prebiť trhy. Zbytočne budem platiť vyšší poplatok v inom fonde, keď aj tak nebudú vedieť prebiť trhový index. Aspoň ušetrím na poplatkoch,“ povedal nedávno pre SME ekonóm Ľudovít Ódor.
DSS si v indexovom fonde na rozdiel od zvyšných troch neúčtujú výnosový poplatok. Za správu je poplatok 0,2 percenta z hodnoty majetku, v ďalších fondoch 0,3 percenta.
DSS tvrdia, že ich negatívny postoj k tomuto fondu nesúvisí s nižšími poplatkami.