1. Čo zvýši odolnosť vonkajších dverí
Bezpečnostné dvere s trezorovým zámkom sú silnou bariérou proti vniknutiu iba vtedy, ak sú osadené v zárubni, ktorá neoddeliteľne lemuje vstupný otvor. Silné ukotvenie zárubne a jej zabezpečenie proti deformácii sú nutnosťou.
Počet uzamykacích bodov dverí nie je pri kvalitnom dvernom krídle kľúčový. Dôležité je iba to, aby znemožňovali podvihnutie dverí z pántov a nechýbalo im pevné vertikálne ukotvenie.
Výrobcovia používajú rôzne hrúbky uzamykacích tŕňov, ktoré sú upevnené na ramenách trezorového zámku. Štyri robustné tŕne na stranách odvrátených od pántov, ktoré udržia dvere pevne v zárubni, sú dostatočné. Mnoho tenších umiestnených tesne vedľa seba môže byť skôr marketingom ako bezpečnostným bonusom.
Úlohou dverného krídla je aj ochrániť trezorový zámok s bezpečnostnou vložkou pred poškodením. Aby bolo dverné krídlo bezpečné, musí mať húževnatý rám s výstuhami a pevné plechové krytie.
Pri výbere hľaďte iba na cenu a bezpečnostnú triedu, ktorú garantuje slovenský certifikát NBÚ. Príplatok má opodstatnenie iba pri doplnkovej protipožiarnej bezpečnosti či hlukovej bariére.
Koľko zaplatíte:
Bezpečnostné dvere tretej bezpečnostnej triedy vyjdú so zárubňou zhruba na 800 eur, do 150 eur môžu byť náklady za inštaláciu a doplnky. Ponuka je extrémne široká, v jednej triede môže byť rozptyl cien až do 100 percent.
2. Obloky chcú lepšiu výbavu
Plastové profily vystužené oceľovým rámom, na ktorých je namontované to najlacnejšie kovanie, nedokážu zastaviť ani neskúseného vlamača. Najmenej zabezpečené sú balkónové zostavy a obloky väčších rozmerov.
Kým drevené a hliníkové okná sú z princípu ich konštrukcie bezpečnejšie, aj pri plastových je možné zvýšenú odolnosť dosiahnuť lepšou výbavou. Ak si objednáte okná s viacbodovými bezpečnostnými kovaniami a montážna firma dodrží všetky pravidlá na ich osadenie, vlamači to budú mať komplikovanejšie.
Pre nízku cenu montujú niektorí výrobcovia do plastových okien kovania s menším počtom uzamykacích bodov. Šetrí to peniaze a okná vyzerajú rovnako. Keďže protikusy drží v tenkom plaste iba dvojica skrutiek, každý bod navyše zaváži. Bezpečnejšou alternatívou k obyčajným bodom sú tie, ktoré výrobca vytvaroval do tvaru hríbika.
Tie sú zasunuté do protikusov v uzamknutom stave tak, aby pri pridvihnutí z vodiacej drážky nevyskočili. Bonusom je uzamykateľná kľučka. Opäť hľadajte bezpečnostný certifikát, ktorý sa opiera o naše platné ČSN a STN normy.
Koľko zaplatíte:
Bezpečnostné plastové okno stojí v porovnaní s obyčajným približne dvojnásobok v závislosti od toho, pre akú triedu bezpečnosti a húževnatosť výplne sa rozhodnete.
3. Elektronika skráti vlamačovi čas
Elektronický zabezpečovací systém už nie je iba nákladným luxusom pre firmy. Ak sa často zdržujete mimo bytu a ceníte si jeho výbavu, dozrie nad ním počas neprítomnosti.
V princípe fungujú všetky rovnako. Senzormi strážia vstupné stavebné otvory a priestor miestností, aby zareagovali na každú zmenu. Kým signál oneskorenej slučky ohlasuje príchod povolenou cestou a spustí limit na odpočítanie času na odblokovanie systému kódom alebo kľúčom, okamžitá slučka vyvolá poplach.
Bez ohľadu na to, či sú jednotlivé komponenty prepojené káblom, alebo bezdrôtovo. Systém je skonštruovaný tak, aby fungoval aj v prípade výpadku napájania a zareagoval aj na prerušenie spojenia so senzormi.
Elektronické zabezpečovacie zariadenie spustí jednu či viac akustických sirén s blikačom a kontaktuje vopred navolených ľudí cez mobilnú či dátovú sieť. Cieľom je skrátiť vlamačovi čas na minimum.
Moderné alarmy majú aj prvky automatizácie, vďaka ktorým môžete na diaľku regulovať kotol či iné kľúčové spotrebiče.
Koľko zaplatíte:
Za bezdrôtový zabezpečovací systém s GSM komunikačným modulom zaplatíte v štandardnom balíčku približne 800 eur.
S dvoma stovkami by ste mali počítať za montáž, ak zariadenie vyžaduje pre poisťovňu prevádzkovú knihu a inštaláciu autorizovanou firmou.