BRATISLAVA. "Buď opätovne zavedieme garancie a dôchodkové správcovské spoločnosti budú musieť nahrádzať všetky straty, ktoré spôsobujú, alebo sa urobí druhé rozhodnutie, že sa otvorí druhý pilier a umožníme ľuďom, aby z toho piliera vystúpili," povedal predseda vlády po tom, ako oficiálne uviedol do funkcie ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera. O znížení 9-percentnej sadzby príspevkov do druhého piliera premiér nehovoril.
Úspory ľudí v druhom penzijnom pilieri sa totiž podľa Fica znehodnocujú. "Môže sa stať, že inflácia zožerie ľuďom peniaze a títo ľudia budú odkázaní len na dôchodok v Sociálnej poisťovni," upozornil. Penzia z prvého, priebežného piliera však bude v prípade sporiteľov podľa Fica zodpovedať ich 9-percentným odvodom do Sociálnej poisťovne. "Môže sa stať, že bude musieť štát dorovnávať týchto ľudí, aby vôbec dosahovali životné minimum," povedal premiér o sporiteľoch v druhom pilieri.
Ak sa súčasná vláda podľa Fica rozhodne otvoriť druhý pilier, bude to spojené s príslušnou kampaňou. "Možno takou istou, akou dôchodkové správcovské spoločnosti lákali pred niekoľkými rokmi klientov do tohto systému," povedal. Vláda však podľa neho nemá záujem prijímať žiadne mocenské, autoritatívne rozhodnutia. " Máme záujem na dohode s dôchodkovými spoločnosťami," uviedol premiér.
Od začiatku apríla v druhom dôchodkovom pilieri zanikli garancie v rastových a vyvážených fondoch. Jediným garantovaným fondom zostal dlhopisový fond. Ak chce sporiteľ v rastovom alebo vyváženom fonde zostať v garantovanej schéme, musí prestúpiť do dlhopisového, pôvodne konzervatívneho fondu. K pôvodným trom typom fondov pribudol nový, tzv. indexový fond. Súčasne sa umožnilo rozloženie dôchodkových úspor do dvoch fondov za podmienky, že jeden z fondov bude garantovaný dlhopisový fond.