Ak chcete opustiť banku, oplatí sa v nej mať účet aspoň jeden rok. Za prelietavosť zaplatíte najviac v Poštovej banke a ČSOB.
BRATISLAVA. Klienti, ktorí sú verní jednej banke dlhšie ako rok, za zrušenie bežného účtu neplatia. Neznamená to však, že sa rozlúčia s bankou úplne zadarmo.
Banka im musí umožniť zrušenie účtu bez poplatkov podľa zákona o platobných službách. Platí v celej Európskej únii od decembra 2009.
Viaceré banky sa mu však nepriamo vyhli. Účtujú si totiž poplatky za služby, ktoré sú so zrušením účtu spojené.
Bezplatne s podmienkami
Ak nie ste majiteľom účtu v mBank, Zuno či Privatbanke, musíte zaplatiť poplatky za služby k účtu, teda za zrušenie trvalých príkazov, inkasa a platobnej karty. Až potom vám banka umožní bezplatne zrušiť účet.
„Stará banka nemusí povoliť zrušenie bežného účtu, pokiaľ si klient nevyrovná voči nej všetky záväzky,“ povedal hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer.
Poplatky musíte zaplatiť bez ohľadu na to, či účet zrušíte v pobočke, alebo v konkurenčnej banke. Tá presun účtu s trvalými príkazmi a inkasom zariadi zadarmo. Nová banka žiada notársky overenú žiadosť o presun účtu. Overenie stojí asi dve eurá.
České ministerstvo financií vlani upozornilo, že podmieňovanie zrušenia účtu inými poplatkami nie je v poriadku. „Zánikom právneho vzťahu zanikajú automaticky aj jednotlivé platobné príkazy,“ povedal hovorca rezortu Ondřej Jakob. Rovnaký názor mala aj Česká národná banka.
Národná banka Slovenska cez hovorkyňu Petru Pauerovú odkázala, že poplatková politika je plne v réžii bánk. „Nedohliadame v tejto oblasti nad nimi,“ povedala.
Lacnejšie cez internet
Poplatkom, ktoré sú spojené so zrušením účtu, sa dá predsa len vyhnúť alebo ich aspoň znížiť. „Ak si klient zruší trvalé príkazy a inkasá cez internet banking, zníži si náklady,“ tvrdí Maroš Ovčarik, analytik portálu Finančná hitparáda. Umožňuje to u nás šesť bánk, zvyšné ich rušenie spoplatňujú lacnejšie.
Napríklad v ČSOB zaplatí klient za zrušenie trvalého príkazu cez internet 50 centov. Ak by to urobil v pobočke, zaplatil by dve eurá.
Z analýzy Poštovej banky vyplýva, že financie spravuje cez internet 34 percent klientov. Za Holandskom či Škandináviou, kde využíva internet banking až 80 percent klientov bánk, zaostávame.
Zadarmo rušia aj iné účty
Samotné zrušenie účtu vedeného dlhšie ako jeden rok je vo všetkých bankách skutočne zadarmo. Drvivá väčšina bánk zrušila aj poplatok za zrušenie účtu do jedného roka, hoci to zákon neprikazoval.
Ponechali si ho štyri banky: ČSOB, OTP banka, Poštová banka a UniCredit Bank. Za odchod ku konkurencii tak zaplatí klient Poštovej banky 9,36 eura, o osem eur ľahší odchádza klient ČSOB. V tesnom závese sa ocitol klient UniCredit Bank, ktorý banke zaplatí za odchod 6,60 eura.
Banky tvrdia, že sa tieto poplatky dotkli len pár klientov, keďže väčšina z nich je verná svojej banke.
Oprava: Zuno zrušenie trvalého príkazu či inkasa na pobočke banky je pre všetkých klientov nespoplatňuje.