Aké odvody by mohli po novom platiť dohodári, nespresnil nikto zo Smeru. Ekonómovia vravia, že podobné ako živnostníci.
BRATISLAVA. Práca na dohodu už nemá byť cestou, akou budú ľudia a zamestnávatelia obchádzať platenie odvodov. Zneužívaniu dohôd chce Smer zamedziť aj zmenou odvodov, ktoré dnes dohodári neplatia.
„Ide o jeden z problémov, ktorým sa musíme venovať,“ povedal včera v relácii STV O 5 minút 12 minister práce Ján Richter (Smer).
Zúžiť chce aj priestor pre zamestnávateľov, ktorí nútia ľudí, aby prešli zo štandardného pracovného pomeru na dohodu.
Z dohody totiž zamestnávatelia platia Sociálnej poisťovni len percento a pracovník štátu odvedie iba 19-percentnú daň z príjmov.
Odvody Smer vyrieši
Richter nepovedal, ako by sa mali podmienky meniť.
Vláda Ivety Radičovej počítala s daňovo-odvodovou reformou, podľa ktorej by dohodári s platom nad 190 eur mesačne platili desať percent na sociálny odvod a deväť percent na zdravotný odvod. Pád vlády jej reformu stopol.
V decembri pracovalo na dohodu podľa Sociálnej poisťovne asi 591-tisíc ľudí. Dnes ich je podľa poslanca Ľudovíta Kaníka (SDKÚ) až 800-tisíc.
Sú medzi nimi aj takí, ktorí sa cez dohodu vyhýbajú platbe vysokých odvodov. Štátny tajomník rezortu práce Jozef Burian (Smer) preto pripúšťa, že z dohôd sa budú platiť odvody.
„To, že sa z dohôd neplatia odvody, je dôvod, prečo sa cez ne viac-menej obchádza odvodová povinnosť,“ povedal SME Burian. „Chceme nastaviť systém tak, aby dohody neboli zneužívané.“
Nikto z predstaviteľov Smeru zatiaľ nekonkretizoval, aké odvody by sa mali z dohôd po novom platiť.
Štát by získal 95 miliónov
Zavedením férovej sadzby odvodov na dohody by podľa ekonómov Ľudovíta Odóra a Michala Horvátha získal štát asi 95 miliónov eur. Prispeli by ku konsolidácii verejných financií.
Férové sadzba by podľa Odóra a Horvátha bola podobná ako pri živnostníkoch: 14 percent za zdravotné poistenie, 18 percent na dôchodkové poistenie, 6 percent na invalidné poistenie a necelých päť percent do rezervného fondu solidarity.
Zavedenie odvodov podporuje aj Kaník. „Títo ľudia dnes nemajú nijaké sociálne zabezpečenie,“ dodal.
Naďalej by mohli byť podľa neho zvýhodnené dohody študentov a ľudí, ktorí dohodu využívajú popri zamestnaní.
„Bez komplexnej diskusie o Zákonníku práce môže priniesť zavedenie odvodov z dohôd viac škody ako úžitku,“ vraví šéf personálnej agentúry Trenkwalder Ľuboš Sirota.
Tvrdí, že nepremyslená reforma môže viesť k nárastu čiernej práce či počtu živnostníkov.
Zákonník práce znovu otvoria
Podmienky prenájmu ľudí cez personálne agentúry sa môžu zmeniť. Ako, minister práce nepovedal.
BRATISLAVA. Smer podľa ministra práce Jána Richtera počíta s otvorením Zákonníka práce.
„Aby sa posilnilo postavenie zamestnancov,“ povedal v relácii STV O päť 5 minút 12.
Tvrdí, že reforma zákonníka z dielne exministra Jozefa Mihála (SaS) veľmi naklonila pracovný kódex na stranu zamestnávateľov.
Marián Jusko z Republikovej únie zamestnávateľov v STV upozornil, že ak sa napríklad zmení úprava odstupného či výpovedí, ktorú Mihál zliberalizoval, môže to mať vplyv na vznik nových pracovných miest.
„Zamestnávateľ si totiž prepočíta, či bude prípadné odstupné trojmesačné alebo ročné,“ vysvetlil.
Odborári naopak spochybňujú tvrdenie, že Zákonník práce je bernou mincou pre investorov.
Vážnou témou bude podľa Richtera úprava postavenia agentúrnych zamestnancov, ktorých si podniky krátkodobo prenajímajú od personálnych agentúr.
Nespresnil však, ako by sa mali tieto podmienky upraviť.
Majiteľ agentúry ProAct People Slovensko Peter Paška prípadné sprísnenie podnikania agentúr víta.
„Agentúrne zamestnávanie určite nespočíva v tom, že človek ide jeden deň do práce a potom týždeň čaká, čo s ním bude,“ vraví. Personálny lízing má byť podľa neho flexibilný, no vraví, že flexibilita má mať svoje hranice.