BRATISLAVA. Na poukázanie dvoch percet zostáva čas už len niečo vyše týždňa. Platí to však len pre zamestnancov, ktorí požiadali zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane z príjmov. Ostatní sa museli rozhodnúť v čase, keď podávali daňové priznanie.
Vlani takýmto spôsobom poukázali všetci daňovníci (firmy aj fyzické osoby) skoro 42 miliónov eur. Či tieto peniaze nebude chcieť vláda získať do rozpočtu, aby stlačila deficit verejných financií, zatiaľ nevedno.
„Hovoriť o konkrétnych opatreniach z titulu konsolidácie verejných financií je predčasné, vzhľadom na to, že sa v súčasnosti pripravuje programové vyhlásenie vlády,“ povedal hovorca ministerstva financií Radko Kuruc.
V článku sa dočítate:
Fakty o 2 %
Vypĺňanie tlačív nie je zložité
Ako si overiť príjemcu
Na aký účel
Darcovia sú anonymní
Za prvej vlády Roberta Fica systém dvoch percent napadli dvakrát. Uvažovalo sa dokonca o jeho úplnom zrušení.
Pre fyzické osoby sa napokon ponechal, posunula sa však minimálna hranica zo 66 centov na 3,32 eura. Firmy môžu posielať percentá z dane ešte šesť rokov.
Hranica sa postupne znižuje a musia tiež niečo darovať zo svojho. Postupne im možnosť poukázať percento z dane zanikne.
Fakty o 2 %
Medzi prijímateľmi 2 % sú (v počte):
Občianske združenia – 8816
Neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby – 543
Neinvestičné fondy – 254
Nadácie – 242
Účelové zariadenia cirkvi a náboženskej spoločnosti – 113
Slovenský Červený kríž – 25
Organizácie s medzinárodným prvkom – 8
Subjekty výskumu a vývoja – 7
Koľko peňazí poukázali fyzické osoby (FO) a koľko firmy (PO):
rok 2011
FO 16 526 eur
PO 25 444 eur
rok 2010
FO 15 553 eur
PO 28 592 eur
rok 2009
FO 17 684 eur
PO 37 496 eur
Zdroj: Finančná správa
Vypĺňanie tlačív nie je zložité
Ako postupovať, aby vaše peniaze odišli tam, kam chcete.
1. Aby ste mohli poukázať percentá z dane, musíte si vyžiadať od svojho zamestnávateľa vyplnené tlačivo Potvrdenie o zaplatení dane z príjmov. Podľa neho si viete vypočítať výšku podielu.
2. Zákon o dani z príjmov hovorí, že môžete poukázať sumu do výšky dvoch percent zaplatenej dane. Môže to však byť aj menej.
3. V zozname prijímateľov dvoch percent je tento rok zapísaných 10 699 subjektov. Nie sú zoradené podľa abecedy. V zozname nie je ani špecifikácia či zameranie subjektu. Na www.notar.sk si viete prijímateľa vyhľadávať aj podľa názvu.
4. Vybrať si môžete iba jedného prijímateľa. Jeho údaje, spolu so sumou, ktorú poukazujete, vyplníte v tlačive Vyhlásenie o poukázaní sumy. Nájdete ho na webe rozhodni.sk či drsr.sk.
5. Daňovému úradu v mieste svojho bydliska musíte poslať obe tlačivá do 30. apríla.
Ako si overiť príjemcu
Organizácií, ktoré chcú dve percentá z dane, je mnoho. Z ich minulosti sa dá vyčítať, či peniaze míňajú transparentne.
Ak sa neviete rozhodnúť medzi viacerými organizáciami, skúste si o nich niečo zistiť. Je dobré poukázať peniaze prijímateľovi, ktorému budete dôverovať, že ich využije na prospešné účely.
Môžete si ho skúsiť prelustrovať na základe jeho histórie, aktivít a skúseností. „Preveriť sa dá každý prijímateľ. Väčší sú asi pod väčšou kontrolou verejnosti. Sú viac na očiach a aj zákon je na nich prísnejší,“ hovorí Milan Andrejkovič z 1. slovenského neziskového servisného centra.
Ak už bola nejaká organizácia prijímateľom dvoch percent a získala peniaze nad určitú hranicu, musí vykazovať, na čo presne ich využila.
Prijímatelia nad 3319,39 eura musia zverejňovať použitie v Obchodnom vestníku. Tí, ktorí dostali nad 33 193,92 eura, to zverejňujú v účtovnej závierke, ktorá podlieha auditu.
Napríklad nadácie či neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby musia každoročne pripravovať výročnú správu, z ktorej sa dá zistiť použitie peňazí.
Na aký účel
Na aký účel sa môže príjem z 2 % použiť:
ochrana a podpora zdravia; prevencia, liečba, resocializácia drogovo závislých v oblasti zdravotníctva a sociálnych služieb,
podpora a rozvoj telesnej kultúry,
poskytovanie sociálnej pomoci,
zachovanie kultúrnych hodnôt,
podpora vzdelávania,
ochrana ľudských práv,
ochrana a tvorba životného prostredia,
veda a výskum.
Kontrola použitých peňazí z 2 %:
Ak dostala organizácia vyššiu sumu ako 3319,39 eura, musí do 16 mesiacov od zverejnenia ročného prehľadu prijímateľov zverejniť použitie prijatého podielu v Obchodnom vestníku.
Prijímateľ, ktorý dostal viac ako 33 000 eur, je povinný najneskôr do 30 dní od prijatia sumy zriadiť osobitný účet v banke, na ktorom vedie len prijatie a čerpanie podielu zaplatenej dane.
Darcovia sú anonymní
Prijímateľ vás síce môže motivovať na poukázanie dvoch percent rôznymi zľavami. Či ich od vás dostal, sa reálne nedozvie.
Mnoho organizácií, firiem, škôl či športových klubov má vytvorenú nejakú neziskovku či občianske združenie. Na skrinkách v materských školách sú už predpísané tlačivá, aby ste mohli svoje percentá z dane poslať im.
S rovnakou žiadosťou sa na vás obracajú aj športové či iné záujmové kluby vašich detí alebo vám na intranete visí žiadosť o podporu neziskovky založenej vaším zamestnávateľom.
Všetko je anonymné
Milan Andrejkovič z 1. slovenského neziskového servisného centra hovorí, že prijímateľ sa nedozvie, kto mu poukázal podiel dane, ani v akej výške. „Základom mechanizmu poukazovania je ochrana anonymity prispievateľov,“ dodáva. Rozhodnúť sa, komu peniaze poukážete, môžete úplne slobodne.
Na druhej strane sa však neviete preukázať poukázaním dvoch percent nejakej organizácii, ktorá by vám za to sľubovala protihodnotu, napríklad zľavu z kurzu.
„Teoreticky môže prijímateľ potenciálnych prispievateľov motivovať čím chce, reálne sa nedozvie, kto mu naozaj podiel poukázal a súčasne bol aj prevedený,“ vysvetľuje Andrejkovič.
To, že prispievatelia donesú prijímateľom kópie vyhlásení či daňových priznaní, nie je dôkazom toho, že peniaze boli naozaj prevedené.
Keď sa stala chyba
Existuje viacero dôvodov, prečo daňové úrady neprevedú tieto peniaze. Patrí medzi ne daňový dlh, nedoplatok, oneskorenie, nesprávne vyplnené niektoré údaje.
„Ak daňovník uvedie vo vyhlásení nesprávne údaje o prijímateľovi, nárok na poukázanie podielu zaplatenej dane v prospech prijímateľa zanikne. Správca dane daňovníka nevyzýva na opravu nesprávne uvedených údajov,“ konštatuje Gabriela Dianová z komunikačného oddelenia finančnej správy.
Daňový úrad vyzýva na opravu vyhlásenia iba v prípade, ak daňovník spravil napríklad chybu v prepočte podielu zaplatenej dane, napríklad zle zaokrúhlil dve percentá, alebo ak vyhlásenie neobsahuje všetky predpísané náležitosti.