Vláda v svojom programe o znížení príspevku do druhého piliera nehovorí. Mladí však majú vstupovať do systému dobrovoľne a vláda sa pozrie aj na to, či v druhom pilieri nie je veľa fondov.
BRATISLAVA. Druhý pilier prejde opäť väčšou zmenou. Ak sa dajú dokopy všetky doterajšie úvahy vlády, príspevok na dôchodkové účty by sa znížil z terajších deväť zrejme na šesť percent z príjmov.
Zmenili by sa tiež garancie a druhý pilier by sa otvoril.
Ak by sa vláda riadila iba tým, čo napísala do programového vyhlásenia, urobila by dve zmeny. Vstup mladých do druhého piliera by bol opäť dobrovoľný a prehodnotí sa, či treba zachovať štyri fondy.
Dva fondy, nie štyri
Ak by bolo podľa štátneho tajomníka ministerstva práce Jozefa Buriana (Smer), v druhom pilieri by boli iba dva typy penzijných fondov.
Jeden by bol so zárukami, druhý bez nich a dôchodkové spoločnosti (DSS) by ho aktívne spravovali. Indexový fond by sa pri tejto alternatíve zrušil.
Sporitelia by si mohli penzijné úspory rozložiť medzi dva fondy alebo si sporiť iba v jednom z nich. Rozložiť úspory medzi dva fondy si môžu už aj dnes. Jeden z fondov však musí byť garantovaný.
DSS dnes spravujú štyri fondy. Indexový, ktorý kopíruje vývoj akciových indexov, vznikol iba v apríli.
Burian tvrdí, že nemá význam, aby DSS spravovali štyri dôchodkové fondy, keď tretina sporiteľov ani netuší, či sú vôbec v druhom pilieri. Problém v znížení počtu fondov nevidia ani DSS, ak by ich mohli aktívne spravovať.
Poslanec SDKÚ Ľudovít Kaník to vidí inak. Vraví, že súčasné rozdelenie fondov lepšie zohľadňuje, že je niečo iné vhodné pre mladého sporiteľa a iné pre päťdesiatnika.
Poslanec strany Most-Híd Ivan Švejna v znížení počtu fondov taký problém nevidí. V Európe je podľa neho bežné, že dôchodkové systémy majú od jedného do päť fondov.
Záruky a akcie v jednom
Burian priblížil, aké by mohli byť penzijné fondy, ak by sa ich počet znížil na dva. „V prvom kole dáme akcie aj do garantovaného systému,“ povedal.
Majetok fondu so zárukami by by tak nebol iba v dlhopisoch či na účtoch v bankách.
Ako by boli nastavené investičné limity vo fonde bez záruk, Burian zatiaľ nevedel povedať. Uvažuje aj o tom, že by DSS namiešali sporiteľom portfólio na mieru podľa ich investičného profilu.
„To by bolo veľmi drahé,“ povedal šéf asociácie DSS Peter Socha.
Čo s príspevkom?
Šéf inštitútu INEKO Peter Goliaš pripomína, že časté zásahy do systému robia druhý pilier nestabilným.
Za najväčší zásah do systému z dlhodobého hľadiska považuje Goliaš dobrovoľný vstup do druhého piliera pre mladých, ak by sa preň rozhodovala iba desatina z nich.
„Najvážnejším zásahom do druhého piliera by bolo zníženie príspevku,“ povedal Kaník.
O znížení príspevku sa podľa Buriana zatiaľ nerozhodlo, hoci premiér Robert Fico nedávno pripustil aj takú možnosť.