BRATISLAVA. Potrebujete ísť s dieťaťom k zubárovi alebo máte pozvánku na svadbu najbližších členov rodiny? Voľno môžete od zamestnávateľa síce dostať, avšak len za istých okolností.
Ak ide o dôležité osobné dôvody, zamestnávateľ je povinný neprítomnosť zamestnanca na pracovisku ospravedlniť. Aby však mohol ospravedlniť vašu dočasnú neprítomnosť na pracovisku, musíte mu preukázať dôvody, ktoré vás k vymeškaniu v práci viedli.
Pokiaľ pracujete ako živnostník, právna úprava prekážok v práci sa vás netýka, pretože sa vzťahuje jedine na pracovný pomer uzatvorený na základe pracovnej zmluvy.
V článku sa dočítate:
V čom bývajú často zmätky
Ošetrovné býva bez kontrol
Príklad - koľko stratíte
Dva dni na skúšku
Aké platia pravidlá
Kedy môže mať zamestnanec voľno
Pozor na ordinačné hodiny
Môže sa vám stať, že zamestnávateľ vám nedá voľno na návštevu lekára. Býva to vtedy, keď lekár ordinuje aj po skončení vášho pracovného času. Advokátka Katarína Babiaková to vysvetľuje definíciou Zákonníka práce, podľa ktorého ošetrenie a vyšetrenie zamestnanca sa má vykonať mimo pracovného času.
Na čom záleží
Pri úmrtí rodinného príslušníka nie je rozhodujúca vzdialenosť pre cestovanie. Nárok na voľno sa odvíja od rodinných väzieb. Zamestnanec má nárok na pracovné voľno len v prípade, ak sa sťahuje s vlastným bytovým zariadením, nábytkom, elektrospotrebičmi a podobne. Rodič ma nárok na poskytnutie plateného pracovného voľna aj vtedy, ak potrebuje s dieťaťom navštevovať logopéda či pedagogicko-psychologickú poradňu.
„Až v prípade, že to nie je možné, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutný čas,“ vysvetľuje Babiaková, prečo toto voľno zamestnávateľ neudeľuje automaticky.
Na pracovné voľno v rozsahu sedem dní v kalendárnom roku, na sprevádzanie rodinného príslušníka k lekárovi majú nárok aj rozvedení rodičia. A to aj vtedy, ak jeden z nich nežije s deťmi v spoločnej domácnosti. Podľa Zákonníka práce je rodinným príslušníkom.
„No pozor, nárok na platené pracovné voľno, ak rodičia pracujú u jedného zamestnávateľa, má vždy len jeden z nich na nevyhnutne potrebný čas,“ zdôrazňuje advokátka.
Ošetrovné je najčastejšie
Rodičia, ktorí majú deti do desať rokov, môžu v prípade ich choroby alebo iných okolností, pre ktoré deti nemôžu navštevovať materskú či základnú školu, požiadať o ošetrovné.
Podľa Jany Ďuriačovej, hovorkyne Sociálnej poisťovne, minulý rok poisťovňa z nemocenského poistenia vyplatila spolu 139 648 dávok ošetrovného. „Najviac ich bolo v marci a januári, najmenej v septembri a auguste,“ povedala Ďuriačová. Priemerná suma tejto dávky bola 75 eur.
Tento rok za prvé tri mesiace vyplatili 39 719 týchto dávok, najviac v januári.
V čom bývajú často zmätky
Voľno druha
Od 1. septembra 2011 platí, že nárok na platené pracovné voľno v súvislosti s narodením dieťaťa má aj otec dieťaťa, ktorý s jeho matkou nie je zosobášený.
Voľno sa poskytuje na prevoz matky dieťaťa do pôrodnice a späť.
Po novom zákon nevyžaduje, aby rodičia dieťaťa boli manželmi a ani aby spolu bývali, stačí, že ide o ich spoločné dieťa.
Svadba v piatok?
Pri vlastnej svadbe má zamestnanec nárok na jeden deň pracovného voľna s náhradou mzdy.
Ak zamestnanec pracuje od pondelka do piatka a žení sa v piatok, má v tento deň nárok na platené pracovné voľno. Ak sa žení v sobotu, nárok naň v piatok, deň pred svadbou nemá.
V prípade, že by mal riadnu pracovnú zmenu v sobotu, keď by sa ženil, mal by nárok na platené pracovné voľno.
Spočítavanie hodín
Zo zákona má zamestnanec na návštevu lekára nárok na sedem dní voľna s náhradou mzdy za rok.
Personalistka sleduje zameškané hodiny a odpočítava ich od ročného nároku.
Príklad
Najčastejšie majú zamestnanci určený pracovný čas na 40-hodinový pracovný týždeň, jeden deň teda predstavuje 8 hodín.
7 dní x 8 hodín = 56 hodín na rok.
Ošetrovné býva bez kontrol
Nárok na dávku za ošetrovanie člena rodiny má od januára už iba ten, kto sa oňho stará osobne a po celý deň.
Povinne nemocensky poistená osoba má nárok na ošetrovné, ak ošetruje choré dieťa, manžela, manželku, rodiča alebo rodiča manžela či manželky, ktorých zdravotný stav nevyhnutne vyžaduje opateru.
„Ošetrovné sa počíta za kalendárne dni. Ak má zamestnanec OČR aj cez víkend, dostane za tieto dni náhradu, hoci by za tie dni nedostal mzdu,“ povedala Monika Kubincová z poradenskej spoločnosti Accace.
Pri ošetrovnom nechodievajú kontroly. Nestihnú – stáva sa, že Sociálnej poisťovni príde informácia o vzniku nároku až po ukončení OČR, keďže jej dĺžka je najmä do desať dní (toľko sa hradí).
Príklad - koľko stratíte
Ak vás lekár vypíše na 5 dní bez víkendu na ošetrovné a máte v hrubom mesačnú mzdu 400 eur, dostanete ošetrovné 50,61 eura.S OČR ten mesiac zarobíte v čistom namiesto 338,3 eura o 27, 89 eura menej.
Ak zarábate 700 eur v hrubom a budete na ošetrovnom 7 dní s víkendom, ošetrovné bude 63,25 eura. Na výplate bude menej o 59,5 eura. Pri piatich dňoch by to bolo menej o 34,2 eura.
Prepočet: Accace
Dva dni na skúšku
Zamestnancovi, ktorý si zvyšuje kvalifikáciu, zamestnávateľ môže, no nemusí dať voľno.
Študujete externe popri práci? Nielenže si za štúdium platíte, no môže sa stať, že vám zamestnávateľ na zvyšovanie kvalifikácie neposkytne pracovné voľno.
Advokátka Katarína Babiaková hovorí, že zákon zamestnávateľovi neukladá povinnosť poskytnúť za každých okolností zamestnancovi, ktorý externe študuje, pracovné voľno.
„Zamestnávateľ pracovné voľno môže, no nemusí poskytnúť,“ upozorňuje Babiaková. Ak sa ho však už rozhodne poskytovať, musí dodržiavať minimálne rozsahy pracovného voľna, ktoré stanovuje zákon a tiež poskytovať náhradu mzdy počas účasti na vzdelávaní respektíve počas prípravy na skúšky.
Ak by zamestnanec v súčasnosti končil bakalárske štúdium, mal by nárok na 40 dní pracovného voľna súhrnne na všetky štátne skúšky. Ak by končil magisterské, mal by desať dní na vypracovanie a obhajobu záverečnej, diplomovej či dizertačnej práce.
Pri finančnej podpore zamestnanca sa spravidla uzatvára aj písomná dohoda o úhrade nákladov na zvyšovanie jeho kvalifikácie a zotrvaní v pracovnom pomere po ukončení štúdia.
Uzatvorenie takejto dohody však nie je povinné. Ak zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy, tá sa vypočítava tak isto ako pri dovolenke.
„Náhrada mzdy sa teda rovná sume priemerného zárobku zamestnanca,“ vraví Monika Kubincová z poradenskej spoločnosti Accace.
Zamestnávateľ nemusí vždy poskytnúť iba zákonom stanovené študijné voľno. „Môže využiť inštitút pracovného voľna na žiadosť zamestnanca, prípadne pracovné voľno s náhradou mzdy, ktoré si zamestnanec odpracuje,“ objasňuje Babiaková.
Na takéto voľno však nemá automaticky nárok.
Aké platia pravidlá
Ak potrebujete ísť k lekárovi v pracovnom čase, musíte to zdokladovať.
Manželia sa okrem svojho dieťaťa spoločne starajú ešte aj o manželovo zdravotne postihnuté dieťa, ktoré od januára každé tri týždne vozia do špeciálneho zariadenia sociálnej starostlivosti. Ako je to s nárokom a rozsahom na platené voľno v tomto prípade?
Za rodinného príslušníka sa podľa Zákonníka práce považuje aj osoba, ktorá so zamestnancom žije v spoločnej domácnosti. Manželovo dieťa bez ohľadu na to, že nie je osvojené, sa teda považuje za rodinného príslušníka zamestnankyne. Na sprevádzanie rodinného príslušníka na vyšetrenie alebo ošetrenie má zamestnankyňa nárok na platené pracovné voľno v maximálnom rozsahu sedem dní ročne. Na sprevádzanie zdravotne postihnutého dieťaťa do špeciálneho zariadenia sociálnej starostlivosti má zamestnankyňa ďalší nárok na platené pracovné voľno v rozsahu desať dní ročne.
Môže byť sprevádzanie prváka v prvý deň do školy osobnou prekážkou v práci jeho rodiča?
Zákon takúto situáciu nepovažuje za dôležitú osobnú prekážku v práci zamestnanca. Preto zamestnanec za tento čas nemá nárok ani na pracovné voľno, ani na náhradu mzdy. Zamestnávateľ však môže určiť v internom predpise či dohodnúť v kolektívnej zmluve, že z tohto dôvodu zamestnancom poskytuje pracovné voľno s náhradou alebo bez náhrady mzdy.
Je stanovená maximálna možná dĺžka práceneschopnosti?
Nie, zákon nestanovuje maximálnu možnú dĺžku práceneschopnosti. Platí však, že po 365 dňoch práceneschopnosti Sociálna poisťovňa prehodnocuje, či nejde v danom prípade o invaliditu.
Ako treba dokladovať návštevu u lekárov? Stačí potvrdenie priepustky?
Ak ide zamestnanec k lekárovi, ten je povinný potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a dĺžku jej trvania. Len potvrdenie priepustky nepostačuje. Do nevyhnutného času sa počíta cesta k lekárovi a od neho a ošetrenie.
Katarína Babiaková, advokátska kancelária bnt attorneys-at-law