Podnikatelia zrejme budú môcť vyššie sumy obchodným partnerom vyplácať len cez účty, aby bol záznam o transakcii.
BRATISLAVA. Hotovostné platby v obchodnom styku sa môžu u nás obmedziť. Má ísť o jedno z možných opatrení, ktorým chce Smer bojovať proti daňovým únikom.
Limit, nad ktorý by podnikatelia nemohli uhrádzať faktúry partnerom v hotovosti, ministerstvo financií zatiaľ tají. Hovorca rezortu Radko Kuruc odkázal, že s rezortom vnútra a spravodlivosti pripravuje sériu opatrení proti podvodom a únikom.
Limit bude pod desaťtisíc?
Hotovostný strop by podľa informácií SME mohol byť okolo 3000 eur. Vyššie sumy by museli podnikatelia vyplatiť bezhotovostne, aby boli záznamy vo výpise z bankových účtov. Taký limit by bol nižší než strop 10-tisíc eur, ktorý neúspešne presadzovala vláda Ivety Radičovej.
Lepší výber daní
Kde vidia analytici priestor na lepšiu efektivitu výberu daní
zvýšenie dohľadu a kontrol finančných tokov vo firmách,
modernizácia softvérov daňových kontrolórov, ktoré dokážu odhaľovať podozrivé obchody v skupine podnikov,
vyššie sankcie a tresty, ktoré obchodníkov prinútia priznávať všetky transakcie.
Návrh Smeru môže podporiť aj SaS. „Nebude nám prekážať ani to, ak by sa strop znížil aj na tisíc eur,“ povedal poslanec Jozef Kollár.
Na boj s podvodmi SaS pripravuje svoje riešenia. „Chceme presadiť návrh, ktorý by umožňoval párovanie faktúr. Zabránilo by sa tomu, že aj keď predajca neodvedie daň, kupujúci si chce uplatniť odpočet na dani,“ vraví Kollár.
Diskusiu o razantnejšom boji proti daňovým podvodníkom podnietilo odhalenie podnikateľa Mikuláša Varehu zo Zemlína. Vytvoril obchodnú sieť s desiatkami vlastných firiem a v rokoch 2007 až 2010 ukrátil štát na DPH o 57 miliónov eur. Zmluvy medzi firmami boli fiktívne, platil v hotovosti a sám sebe. Daňoví kontrolóri hovoria o takýchto praktikách ako o „karuselových obchodoch“.
Medzi časté podvody však patrí podľa Petra Pašeka zo spoločnosti Accase aj pozmeňovanie účtovníctva či uplatňovanie odpočtu DPH viackrát z rovnakej faktúry.
Riešia to aj inde v Európe
Limity na platby v hotovosti sú už aj v iných krajinách Európy. Pred pár dňami obmedzili platby v hotovosti nad 2500 eur Španieli.
Začiatkom decembra použitie hotovosti v obchodnom styku obmedzila v Taliansku vláda Maria Montiho. Limit znížila z 2500 eur na tisíc eur.
V krajine sa proti zákonu zdvihla vlna nevôle. Obchodníci totiž často ponúkali zľavy tým zákazníkom, ktorí platia v hotovosti a nežiadajú blok o zaplatení.
V Česku dnes platí strop 350-tisíc korún. Vláda však už uvažuje, že sa limit nebude vzťahovať iba na jeden kalendárny deň ako doteraz, ale na obdobie 28 dní za sebou. Zmizne tak možnosť obchádzať zákon rozložením platieb na viac dní za sebou.
Nepriznané miliardy
V marci zverejnil Inštitút finančnej politiky analýzu, z ktorej vyplýva, že ak by štát vybral toľko peňazí na DPH, ako má a firmy by platby daní neobchádzali, štátna kasa by si polepšila o 2,3 miliardy eur, teda 3,5 percenta HDP.
Ak by sa opatreniami zvýšila efektivita výberu daní na priemer Európskej únie, rozpočet by sa obohatil o 1,1 miliardy eur. Štát potrebuje na to, aby do roku 2013 stlačil deficit pod tri percentá HDP, ušetriť asi 1,2 miliardy eur.
Anketa
Mohlo by obmedzenie hotovostných platieb zabrániť rozmachu sivej ekonomiky?
Gabriel Šípoš, Transparency International Slovensko
Limity na hotovostné platby by pomohli obmedziť čierne peniaze a sivú ekonomiku, s ktorou máme problémy. Limity na hotovosť sú len časť riešenia problému.
Róbert Kičina, Podnikateľská aliancia Slovenska
Ak by sa to zaviedlo, je šanca, že bude menej daňových únikov a transakcie by boli lepšie dokumentované. Je však potrebná analýza, aké transakčné náklady by s tým mali podnikatelia.
Juraj Karpiš, inštitút INESS
Obme-dzovanie hotovostných transakcií zvyšuje náklady podnikania a zhoršuje podnikateľské prostredie na Slovensku, najmä pre malých a stredných podnikateľov. V časoch vysokej nezamestnanosti a slabého hospodárskeho rastu nepovažujeme zavádzanie ďalších regulácií do ekonomickej aktivity obyvateľstva za šťastný krok.
(jt)