Múke, ktorá je určená pre sociálne odkázaných ľudí, sa onedlho končí čas spotreby. Desiatky tisíc ľudí by ešte mohli dostať cestoviny, ale nie je jasné, či ich dodávateľ vyrobil.
BRATISLAVA. Do dnešného dňa sa môžu prihlásiť charitatívne organizácie, ktoré by chceli rozdať 3500 ton múky a cestovín sociálne odkázaným ľuďom. Je to posledná časť potravín, ktoré sa majú u nás rozdať v rámci pomoci z Európskej únie.
Na Slovensku sa malo rozdať vyše 20tisíc ton potravín približne pol milióna ľuďom. K takmer 90-tisícom z nich sa však múka a cestoviny zatiaľ nedostali.
Je pravdepodobné, že sa distribúcie zvyšku potravinovej pomoci nikto neujme.
„Dali sme výzvu charitatívnym organizáciám. Zatiaľ sa neprihlásila ani jedna, cez ktorú by sme chceli pomoc distribuovať,“ tvrdí Magda Tóth Želeňáková, hovorkyňa rezortu pôdohospodárstva.
Keby sa aj taká organizácia našla, nie je isté, či bude mať čo ľuďom rozdávať. Vyrobená múka má totiž dátum spotreby do konca júna a štát by ju aj tak nerozdával, povedala Želeňáková. Cestoviny majú dvojročnú lehotu spotreby.
Kde sú cestoviny a múka?
Ako fungovala
Pomoc z únie
- Z Európskej únie sme dostali 45-tisíc ton obilia.
- Konzorcium vedené firmou Euromills v tendri ponúklo, že vyrobí 10 012 ton múky a taký istý objem cestovín (špirál, kolienok a slovenskej ryže).
- Ľudia dostávali po 20 kilogramov múky a 20 kilogramov cestovín.
- 412-tisíc ľudí už potraviny dostalo, asi 88tisíc ešte nie.
Rezort pôdohospodárstva pochybuje, či sú zvyšné potraviny vôbec v skladoch ich dodávateľov.
Konzorcium okolo firmy Euromills, ktoré vyhralo tender na výrobu múky a cestovín, totiž nechce pustiť pracovníkov Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) do skladov na kontrolu.
O tomto probléme informoval už Zsolt Simon (Most Híd), keď bol ministrom pôdohospodárstva.
Povedal, že keď sa do skladov nedostali pracovníci PPA, poslal tam veterinárnu kontrolu, pretože jej nemôžu brániť vstúpiť do skladov.
Jej kontrolóri tam však našli iba zopár paliet potravín, hovorí Simon.
Či a kde sú potraviny, ktoré by sa ešte mali rozdať, sme sa snažili zistiť od konzorcia firiem, ktoré ich mali vyrobiť a zabaliť s označením programu Európskej únie. Takto sú v obchodoch nepredajné.
Firma Euromills zatiaľ na otázky neodpovedala. Mlyn Sládkovičovo sa odmietol vyjadriť s tým, že o potravinovej pomoci už komunikoval.
Firma Ideál, ktorá spadá pod ďalšieho člena konzorcia, firmu Europasta, sa na zákazke podieľala ako distribútor.
„Distribúciu sme zabezpečovali jediní, čo sa týka cestovín. Zákazku od Euromillsu sme splnili,“ povedal šéf firmy Ideál Jaroslav Tobiáš.
Pribudol zvláštny dodatok
Simon viní z problémov aj Potravinovú banku. Tá totiž mala pôvodne zvyšných 3500 ton distribuovať, ale si ich ani nevyzdvihla. Jej šéf Marko Urdzík hovorí o problémoch s financovaním tejto práce.
Za Simonovej éry na ministerstve podpísali dodatok k zmluve s firmou Euromills.
Okrem toho, že predlžuje rozdávanie potravín z konca minulého roka do konca februára tohto roku, rozširuje aj možnosti firmy získať zábezpeku, ktorú zložila. Tá je vo výške 1,18 milióna eur a drží ju ministerstvo pôdohospodárstva.
Tento dodatok však nebol zverejnený v centrálnom registri zmlúv, a tak by nemal byť účinný. Simon sa k dodatku s PPA nevedel vyjadriť.
Povedal však, že podľa práva Európskej únie, keď sa potravinová pomoc nerozdá, zábezpeka prepadá v prospech Bruselu.